CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Budownictwo drewniane – inwestycja w przyszłość

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pogarszającym się stanie środowiska. Wybór technologii oraz materiałów, podczas budowy domu, ma ogromny wpływ na środowisko, ale również koszty inwestycji.

Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo drewniane?

Najczęstszym zarzutem wobec domów o drewnianej konstrukcji jest ich rzekoma nietrwałość. Warto pochylić się przez chwilę nad tą kwestią.

Przede wszystkim należy podkreślić, że drewno jest dużo bardziej wytrzymałym i wydajnym materiałem niż wydaje się przeciętnemu człowiekowi. Oczywiście w naturalny sposób ustępuje ono innym materiałom w przypadku np. zabudowy miejskiej, lecz jeżeli rozmawiamy o domu wolno stojącym – konstrukcja drewniana posiada szereg zalet.

Przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie przetrwać znacznie dłużej – w naturalny bowiem sposób jest odporne na większość środków przemysłowych stosowanych w gospodarstwie domowym.

Prawdą jest także, że budowa domu w konstrukcji drewnianej (nawet adaptując projekt) często jest znacznie tańsza. Drewno ma także wiele innych zalet, m.in. powietrze w domach zbudowanych z tego właśnie materiału jest dużo lepszej jakości niż w tradycyjnych domach (z betonu i cegieł). W perspektywie wielu lat użytkowania, aspekt ten ma ogromny wpływ na zdrowie domowników.

Domy z drewna są również energooszczędne. Umożliwiają zatem nie tylko oszczędności na etapie budowy (która ponadto trwa dużo krócej niż w przypadku użycia nienaturalnych materiałów), lecz także podczas użytkowania.

Moda na dom drewniany

Jeszcze jedną zaletą, dla której warto się zastanowić nad wyborem drewna jako materiału budowlanego jest… moda. Architekci coraz chętniej wychodzą na przeciw trendom „powrotu do natury”, odzwierciedlając go w swoich projektach.

Pojawia się coraz więcej pomysłów i wizualizacji przedstawiających możliwości, dzięki którym w łatwy sposób można osiągnąć ciekawy i oryginalny wygląd „naturalnego” wnętrza. Domy drewniane bardzo dobrze wpisują się w obecne trendy w budownictwie.

Budownictwo drewniane, a środowisko

Innym argumentem, dla którego warto zdecydować się na budownictwo drewniane jest środowisko.

Nie bez powodu zamiennikiem sformułowania „budownictwo drewniane” jest „budownictwo ekologiczne” lub  po prostu „budownictwo eko”.

Proces produkcji materiałów budowlanych tj. stali i betonu, każdego roku generuje ponad 11% globalnej emisji dwutlenku węgla (dla porównania, samoloty pasażerskie generują 2,5%). W przypadku pozyskania i obróbki drewna, ta wartość jest znacznie niższa.

Według badań, światowy boom na budownictwo drewniane może zredukować roczną emisję dwutlenku węgla nawet o 700 milionów ton! Nie dziwi więc fakt, że ogromne korporacje (m.in Google), a nawet niektóre państwa (Francja) wprowadzają przepisy wymagające używania drewna do budowy domów ekologicznych (np. minimalnie w 50%).

Sam proces pozyskiwania drewna, a później budowy domu, znacznie zmniejsza tzw. ślad węglowy. Poszczególne fragmenty konstrukcyjne powstają przy użyciu odnawialnych materiałów, co zmniejsza ich koszt.

W chwili ukończenia prac, mamy również do czynienia z dużo mniejszą ilością odpadów (w porównaniu z budową konwencjonalną) trudnych do zutylizowania.

Wybór ekologicznego budownictwa to naprawdę duży krok w drodze do tego, by kolejne pokolenia mogły się cieszyć środowiskiem przynajmniej nie gorszym od tego, w którym żyjemy my sami.

Ekologiczny dom w zasięgu ręki

Nasza firma oferuje budowę domów ekologicznych, zarówno letniskowych, jak i całorocznych. Specjalizujemy się w drewnianych konstrukcjach z bali (okrągłych lub prostokątnych) oraz domach o tzw. konstrukcji szkieletowej.

Proponujemy trzy opcje realizacyjne: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz „pod klucz”. Nasze konstrukcje są trwałe i wykonane z należytą dbałością o najmniejsze detale tak, by mogły służyć klientom jak najdłużej.

Przywiązujemy dużą wagę do tego, by stawiane przez nas domy były w jak największym stopniu ekologiczne i sprzyjające środowisku. Staramy się, by na żadnym etapie budowy nie dochodziło do nadmiernego wytwarzania szkodliwych dla przyrody odpadów.