CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Czarny dom z drewna

Drewniany dom to prostota i elegancja w jednym. Ostateczna decyzja o kolorze elewacji domu ma ogromne znaczenie zarówno z punktu widzenia kwestii wizualnych jak i użytkowych. Zazwyczaj umejscowiony w nietuzinkowym otoczeniu, czarny dom z bala robi niesamowite wrażenie.

Bryła domu wykonana z szalenie oryginalnego czarnego drewna to wciąż rzadko spotykany element, jednak coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.


W artykule

– Czarne domy drewniane – ciekawe i oryginalne
– Trend ostatnich lat
– Konstrukcja drewniana
– Czy koniecznie czarny?
– Co trzeba wiedzieć?
– Z jakimi elementami łączyć ciemne drewno?


Zobacz również

– Kolor dla domu drewnianego (i nie tylko)
– Dom w stylu skandynawskim


Czarne domy drewniane – ciekawe i oryginalne

Domy z bali są odpowiedzią na oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, którym zależy na ciekawym i szalenie oryginalnym rozwiązaniu. Działalność naszej firmy skupia się przede wszystkim na budowie domów z bala (zarówno okrągłego, jak i prostokątnego). Tworzymy domy całoroczne oraz letniskowe.

Domy realizowane są w opcjach:

– stan surowy otwarty
– stan surowy zamknięty
– pod klucz

Trend ostatnich lat

W ostatnich latach można zaobserwować spory wzrost zainteresowania czarnymi domami drewnianymi. Nowoczesna forma architektoniczna w połączeniu czernią drewna pozwala na uzyskanie nietuzinkowych i niebanalnych rozwiązań.

Warto jednak pamiętać, że zewnętrzna część domu z bali (ale nie tylko) powinna stanowić spójną część krajobrazu znajdującego się wokół, dobrze z nim współgrać.

Dlatego też tak ważne jest, aby w momencie podejmowania decyzji, jeszcze często na etapie tworzenia projektu, dobrze przyjrzeć się otoczeniu (czarny dom z bala nie zawsze będzie dobrze współgrał z istniejącymi już elementami otoczenia).

Czarny dom, konstrukcja drewniana

Domy zbudowane z drewna są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale przede wszystkim zdrowe. Drewno jako w pełni naturalny materiał wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu kurz nie będzie się zbierał w pomieszczeniach. Nie alergizuje, więc jest doskonałą opcją dla osób z licznymi alergiami.

Drewno samoczynnie reguluje poziom wilgotności powietrza, jednocześnie gwarantując eliminację problemów związanych z pleśnią i grzybami. Domy z bala to połączenie funkcjonalności i najwyższej estetyki wizualnej.

Czy koniecznie dom czarny?

Decydując się na zbudowanie domu z bala warto zastanowić się nad ostatecznym kolorem elewacji.

Wybierając odcienie, należy wziąć pod uwagę kolory pobliskich budynków i charakter otaczającej roślinności. I chociaż kolor czarny szturmem podbija obecnie rynek domów budowanych z drewna, warto się chwilę wstrzymać i zastanowić, czy aby na pewno jest to najlepsze rozwiązanie.

Ciemne (kolor ciemnoszary, brąz) oraz czarne elewacje stosowane są najczęściej dla projektów o noczesnym charakterze.

Czarny dom z bala najlepiej prezentuje się na przestrzennym tle dużej ilości zieleni, w gąszczu lasu. Jest to szalenie ciekawe połączenie, które z jednej strony dostarcza klientowi szczególnych walorów estetycznych (zwłaszcza w połączeniu z dużym przeszkleniem domu), z drugiej zaś strony wręcz idealnie komponuje się z tajemniczą zielenią pobliskich drzew.

Z kolei odcień ciemnej szarości lub brązu to bardziej elastyczny, mniej stanowczy wybór niż czarna elewacja. Taki wybór daje więcej możliwości aranżacyjnych i pozwala na większą funkcjonalność.

Warto również dobrze przemyśleć wybór czerni oraz zastanowić się nad ewentualną możliwością zastosowania ciemnego brązu, który jest równie elegancki i ponadczasowy, a jednocześnie pozwala na uniknięcie przykrych sytuacji, które mogą mieć miejsce w przypadku domu wykonanego z czarnego drewna.

Co trzeba wiedzieć?

Duża absorbcja ciepła z promieni słonecznych jaka ma miejsce w przypadku czarnej elewacji, w przypadku domów z bala może powodować silne oddziaływanie znajdującej się wewnątrz drewna żywicy. Taka sytuacja może prowadzić do przykrego w skutkach występowania wycieków, co w konsekwencji czasu może powodować problemy z powierzchnią zewnętrzną elewacji.

Czerń jest kolorem najbardziej absorbującym ciepło pochodzące z promieni słonecznych, dlatego też w przypadku takich konstrukcji należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio dobranej izolacji termicznej, która zagwarantuje komfort codziennego życia.

Z jakimi elementami łączyć ciemne drewno?

Ciemne kolory, które wykorzystuje się w elewacji mogą być łączone zarówno z czarnymi jak i białymi ramami okiennymi i drzwiami. Zbudowany w ten sposób kontrast to niebanalne połączenie, które z pewnością będzie wyróżniać dom i wyeksponuje go na tle leśnych drzew.

W budowie wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości drewno, które dobrze komponuje się z różnorodnymi elementami, tworząc jedną, spójną całość. Dlatego ostateczny wybór dodatków, ram okiennych, drzwi pozostawiamy w rękach naszych klientów, którzy oczywiście w każdej chwili mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa z zakresu aranżacji budowlanej.

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy.