CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Dom z bala zimą

Mokre, wietrzne i często mroźne dni zimowe to czas, na który przygotowujemy się w sposób dość szczególny. Cieplejsze ubrania, serwis samochodu oraz urządzeń grzewczych stanowią praktycznie coroczny rytuał. A jak wygląda przygotowanie i użytkowanie domu z bala zimą?

Drewniane bale to niezwykły budulec. Zimą pochłaniają i zatrzymują wewnątrz ciepło jak żaden inny materiał. Domy wykonane z bali są ciepłe i przyjemne w użytkowaniu. Mimo to, aby utrzymać ciepło i zadbać o dom w miesiącach  zimowych ważne jest aby pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Więcej wilgoci

Miesiąc jesienno – zimowe należą do bardzo mokrych. Duża ilość opadów oraz niższe temperatury sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. W przypadku domów z bali, należy w sposób szczególny unikać ryzyka zawilgocenia.

Kluczowymi elementami o jakie należy zadbać już na etapie budowy jest odpowiednie przygotowanie terenu, wybór odpowiedniego fundamentu oraz zastosowanie wysokiej jakości środków impregnujących i bejc do drewna. Rzetelne podejście do kwestii izolacji oraz impregnacji bali drewnianych decyduje o długowieczności domu.

Gryzonie

Niestety, zima to czas kiedy nie tylko ludzie poszukują ciepłego schronienia. Ponieważ domy z bala najczęściej powstają w bliskim sąsiedztwie łąk, pól i lasów, dość częstym jesienno – zimowym problemem są myszy.

Ten gryzoń mimo niewielkiego rozmiaru potrafi wyrządzić wiele szkód w domu z bala (i nie tylko). Dlatego aby uniknąć zniszczeń oraz dużej ilości bałaganu należy za wczasu możliwie najlepiej zabezpieczyć dom przed gryzoniami. Więcej informacji na temat walki z myszami w domu, można znaleźć w tym artykule.

Wiatr

Wiatr w miesiącach wiosenno – letnich, pomocny jest w osuszaniu  i zmniejszaniu wilgoci w domu. Jednak zbyt silny, zimny wiatr zimowy powoduje mocne wychładzanie, a niekiedy nawet pęknięcia kłód.

Oprócz zachowania wszelkich niezbędnych zasad na etapie budowy domu, aby uniknąć nadmiernego wychładzania domu oraz ewentualnych innych problemów spowodowanych wiatrem, warto zadbać o jego najbliższe otoczenie.

Jeżeli dom ustawiony jest na otwartym terenie, warto w pobliżu (zwłaszcza od strony skąd najczęściej wieje) posadzić drzewa i inną roślinność, która stanowić będzie naturalną barierę osłaniającą dom. Dodatkowo pamiętać należy o regularnym stosowaniu środków konserwujących.

Okna

Okna w ogromnym stopniu przekładają się na ciepło w domu. W przypadku domów z bali całorocznych, które użytkowane będą również zimą, warto zainwestować w okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych.

Istotnym elementem pozostaje również konserwacja oraz w razie wystąpienia takiej potrzeby regulacja okien.

Wnętrza i dekoracje

Wnętrza domów drewnianych są bardzo przytulne. W miesiącach zimowych dodatkowego ciepła z pewnością dodadzą im wszelkiego rodzaju dodatki takie jak dywaniki czy skóry. Dobrze sprawdzi się również dodatkowy koc na kanapie, z którego można skorzystać w każdym momencie.