CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Dom z drewna – tak czy nie?

Pierwsze pytania na drodze do budowy wymarzonego domu dotyczą lokalizacji oraz technologi w jakiej budynek zostanie wykonany. Konstrukcja drewniana, z uwagi na liczne korzyści, staje się obecnie coraz mocniejszą alternatywą dla budownictwa murowanego. Co zatem należy wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każda z opcji posiada pewne korzyści, ale również słabsze strony. Przed wyborem warto dowiedzieć się o ich jak najwięcej.

Technologia domów drewnianych?

Sposoby, w jakie budowane są drewniane domostwa, możemy w skrócie podzielić na dwa – szkieletowe, jak i z bali.

Oba różnią się od siebie czasem wykonania, kosztami, które poniesie właściciel, jak również aspektami wizualnymi. Na początek warto pomówić o technologii szkieletowej.

Domy w konstrukcji szkieletowej

Jest to sposób, który przyszedł do Polski w postaci metody kanadyjskiej, która stała się szybko bardzo popularna. Nic w tym dziwnego, gdyż montaż następuje bardzo sprawnie, a ceny są wyjątkowo niskie. Sama technologia zyskała niestety w późniejszym czasie negatywną sławę, gdyż poprzez błędy w budowie trwałość domów spadła, tak samo, jak ich możliwości termoizolacyjne. Dziś zarówno ona, jak i metody skandynawskie cieszą się dużą popularnością, gdyż przybyło od tego czasu wielu fachowców, którzy sprawiają, że problemy powstałe przez niewprawne metody budowy zniknęły.

Technologia ta polega najczęściej na użyciu prefabrykatów, czyli gotowych części domu, które powstają w halach produkcyjnych. Sama konstrukcja nośna jest zbudowana z belek nośnych, a ściany wypełnione są elementami drewnianymi.

Na miejscu budowy mamy do czynienia ze wspomnianymi wcześniej prefabrykatami, które, bardzo luźnym tokiem myślenia, można porównać do puzzli, które czekają na złożenie.

Prefabrykaty dzielimy na:

Prefabrykaty otwarte – to opcja, która pozwala na zbudowanie domu w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ściany, dach, jak i sama konstrukcja nośna zostają przywiezione na plac budowy w wielu elementach, a ich montaż wykonujemy na przygotowanych wcześniej fundamentach.
Prefabrykaty zamknięte – ten sposób pozwala na postawienie funkcjonalnego domu nawet w kilka dni, choć zwykle zajmuje do około dwóch tygodni. Jak można się domyślić, elementy kluczowe będą tutaj już przygotowane do postawienia – ściany będą zawierały otwory okienne, a nawet zabudowania elektryczne. Budowa przy wykorzystaniu prefabrykatów zamkniętych wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu.

Największą zaletą tej technologii to oczywiście szybkość, z jaką dom powstaje i jest możliwy do użytku. Cena również jest bardzo korzystna.

Do wad na pewno trzeba zaliczyć brak oryginalności domu, gdyż, szczególnie przy prefabrykatach zamkniętych, dom będzie identyczny z tysiącami innych.

Domy z bali – czym się charakteryzują?

To domy dla wielbicieli ponadczasowego charakteru, który tworzą bale układane na sobie poziomo.

W narożnikach łączą się one w tak zwane jaskółcze ogony, które wzmagają ten piękny efekt. Właśnie widoczność elementów budowy od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej nadaje takim domom tradycyjny wydźwięk.

Oczywiście z biegiem czasów coraz częściej możemy zauważyć trend na gipsowe wykończenia wnętrz, które jednak są dość kosztowne, jak i wydłużają proces tworzenia domu o kolejne miesiące.

Technologia ta pozostawia dużo większe pole do popisu architektom, jak i marzeniom właścicieli – wszystko to dlatego, że nie buduje się z gotowych, wielkich prefabrykatów, a po prostu belek drewna, które można ułożyć w upragniony, spersonalizowany dom.

Domy murowany czy dom z drewna?

Można zauważyć, czytając charakterystykę powstawania domów z drewna, że przedstawione metody różnią się od siebie znacząco w wielu aspektach – w tym również w czasie budowy, jak i cenie.

Jednak drewniany dom jest za każdym razem szybszą metodą budowy. Trzeba również wspomnieć o tym, że dom drewniany można zbudować o każdej porze roku, co nie tyczy się murowanego.

Budowa domu murowanego trwa zazwyczaj około 12 miesięcy, gdyż potrzeba czasu, aby doprowadzić do wyschnięcia zapraw murarskich.

Domy drewniane są wykonane z ekologicznego surowca, co sprawia, że są wiązane z naturalnością, która jest w ostatnich latach coraz modniejsza.

Z racji na samoregulację wilgotności drewna, dom z niego zbudowany posiada swoisty mikroklimat, który sprawia, że latem w środku jest chłodniej, a zimą cieplej – szczególnie porównując do domów murowanych.

Z drugiej strony, nie akumulują tak dobrze ciepła, co sprawia, że korzystniej wypadają tutaj ich murowane odpowiedniki.

Ciekawą różnicą jest dźwięk, który będzie towarzyszył każdemu wnętrzu – w domu drewnianym, jak i murowanym, roznosi się inaczej.

Rozmowy lub dźwięki muzyki będą przenosiły się lepiej w domu murowanym. Z kolej znacznie mniej przenoszone są dźwięki z innych kondygnacji – dom murowany wypada pod tym względem korzystniej.

Warto też wspomnieć o tym, że drewno w pewnym znaczeniu oddycha, co sprawia, że nie występują tak często problemy z kondensacją powietrza.

Panuje powszechna opinia, iż żywotność domów drewnianych jest o 20% mniejsza od murowanych, jednak nie zawsze tak jest. W tym przypadku jakość materiałów oraz jakość wykonania mają bardzo duże znaczenie

Podsumowując

Budowa domu z drewna ma wiele zalet – w szczególności z uwagi na czas i cenę. Jednak firm, które oferują profesjonalne usługi w zakresie budowy domów drewnianych jest mniej, w stosunku do budynków murowanych

Sprawia to, że szukanie odpowiedniego zespołu może potrwać dłużej, ale warto się o to postarać, gdyż efekt końcowy jest nader zadowalający, jak i funkcjonalny.