CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Drewno we wnętrzach

Drewno jest trwałym, uniwersalnym i wysoce estetycznym materiałem budowlanym. Argumentem, który przekonuje wielu inwestorów do wyboru właśnie tego surowca, jest także możliwość łatwego czyszczenia, szlifowania i ogólnie pojętej renowacji.

Dotyczy to zarówno przestrzeni wewnątrz domów jak też elementów umieszczonych na zewnątrz budynku. Oprócz wysokiej estetyki i uniwersalnego zastosowania drewno ma jednak o wiele więcej ciekawych zalet. Dlaczego warto wybierać ten surowiec do aranżacji wnętrz? Oto kilka ciekawych faktów!

Kojący i relaksujący efekt przytulnego drewna w każdym wnętrzu

Wchodząc do wnętrza, w którym panuje ciepły i naturalny drewniany klimat, samopoczucie naturalnie się poprawia. Z tego powodu klasyczny parkiet, lakierowane meble lub też oryginalna boazeria są często pożądanymi elementami w pomieszczeniach.

To właśnie w takim miejscu można poczuć klimatyczny zapach i bez butów przemierzać wnętrza korytarzy, schodów lub salonu. Zalety przestrzeni zaaranżowanej przy użyciu drewna to m.in.:

– wysoka trwałość
– łatwa konserwacja
– przytulmy efekt
– ponadczasowość
– dobry wpływ na akustykę wnętrz
– współgranie z naturalnym światłem
– szeroki wybór gatunków drewna (kolorystyki)
– naturalny i piękny efekt na wiele lat

Szkieletowe domy z drewnianych bali – sposób na trwały i efektowny budynek

Surowiec, jakim jest drewno, może być także wykorzystywany do budowy solidnych, naturalnych i ciepłych domów w konstrukcji szkieletowej. Tego rodzaju projekty realizuje się przy użyciu wysokiej jakości bali okrągłych lub prostokątnych, które w specjalistyczny sposób łączy się przy zastosowaniu tradycyjnych i sprawdzonych technologii.

Ważną informacją jest, że tego rodzaju projekty mogą być dostosowane ściśle do potrzeb inwestora. W praktyce więc mogą być one oddane w stanie surowym otwartym, zamkniętym lub gotowym do zamieszkania, czyli pod klucz.

Domy z bala są często wybierane zarówno przez właścicieli działek rekreacyjnych jak też posiadłości przeznaczonych do użytkowania całorocznego. Mogą więc pełnić funkcję efektownego, praktycznego oraz ciepłego domu mieszkalnego. Tego rodzaju budowle są także odpowiednie jako baza do stworzenia klimatycznych restauracji, agroturystyki, gospody lub karczmy bądź hotelu. Zalety domów z bala to m.in.:

– kumulowanie ciepła
– estetyczny i tradycyjny wygląd
– szerokie możliwości aranżacyjne
– korzystny mikroklimat we wnętrzu
– życie w zgodzie z naturą
– mniejsze ryzyko zagrzybienia lub pleśni

Jak buduje się domy z bala okrągłego lub prostokątnego?

Budowa domu z bala rozpoczyna się od szczegółowej analizy potrzeb inwestora. To właśnie na tej podstawie tworzy się odpowiedni projekt. Kolejnym etapem jest dokładne wyliczenie ilości potrzebnego surowca i obróbka drewna w sposób zbieżny z projektem.

Czas potrzebny na ukończenie budynku jest zależny od jej wielkości oraz ilości wymaganych detali. Jeśli więc budowla jest prosta, można zrealizować ją szybciej. W przypadku gdy w projekcie są tarasy, balkony lub inne architektoniczne elementy, ekipa potrzebuje na pracę więcej czasu.

Schody z drewna jako sposób na efektowne i klimatyczne wnętrze

Schody z drewna są odpowiednie zarówno do domów jednorodzinnych jak też budynków użyteczności publicznej. Z tego powodu wzbogacają wnętrza m.in.:

– hoteli
– restauracji
– muzeów
– domów
– ogrodów
– apartamentów

Sposoby obróbki drewna umożliwiają tworzenie schodów prostych, okrągłych oraz bardziej oryginalnych. W praktyce można jest także łączyć z balustradami z tego samego materiału lub zestawiać z taflami szkła, stalą nierdzewną lub materiałami antybakteryjnymi.

Konserwacja schodów naturalnych przebiega w tradycyjny sposób i polega na ich cyklinowaniu, szlifowaniu lub też polerowaniu i zabezpieczaniu przy użyciu warstwy lakieru. Specjaliści wiedzą także, że taka sama zasada dotyczy parkietów oraz klimatycznych boazerii. Ciekawostką jest, że tego rodzaju elementy nabierają jeszcze większego uroku pod wpływem wyboru odpowiedniego oświetlenia. W tym celu często używa się popularnych listew LED.

Drewniane biura, gabinety i kuchnie – ponadczasowe piękno i wytrzymałość

Drewno sprawdza się w eleganckich gabinetach jak też innych przestrzeniach użytkowych. Doskonałym przykładem jest więc użycie go w zaciszu stylowej kuchni nawiązującej do dawnych lat lub stylu prowansalskiego.

Konserwacja tego surowca w tym przypadku powinna jednak zostać dopasowana ściśle do przeznaczenia wnętrza. Woskowanie, lakierowanie lub malowanie to najczęściej wykorzystywane metody na zabezpieczenie mebli, podłóg i blatów przed wilgocią, środkami chemicznymi i wysoką temperaturą. Zalety drewnianej kuchni to m.in.:

– przytulny wygląd
– wysoka wytrzymałość
– możliwość dopasowania do każdego stylu
– łatwe łączenie z granitem i marmurem
– efekt na wiele lat

Domowy jak i profesjonalny gabinet wykończony przy użyciu drewna tworzy korzystną atmosferę do relaksu oraz pracy. W praktyce więc zarówno ciemne jak i jasne meble wzbogacą każde wnętrze służące do czytania, tworzenia oraz spotkań z klientami. Efektem takiego wyboru jest uzyskanie minimalistycznej i efektownej przestrzeni o uniwersalnym wyglądzie na wiele lat.

Podsumowując, materiał, jakim jest drewno, był stosowany od wieków i w dalszym ciągu jest lubianą oraz popularną opcją na zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnych. Niezależnie więc czy używa się go do konstrukcji budowlanych, czy też tworzenia detali wewnątrz obiektów – każdy inwestor może liczyć na przytulny, elegancki i długotrwały efekt.