CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Efektywność energetyczna domów drewnianych

Kiedy ilość energii zużywanej lub prognozowanej do zużycia jest mniejsza niż zakładano, można mówić o domu energooszczędnym. To wyznacznik, który wpływa na nowoczesne budownictwo i wyznacza trendy ostatnich lat.

Efektywne wykorzystanie energii wiąże się z zapotrzebowaniem na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, klimatyzację, czy na zwykła energię elektryczną, którą wykorzystuje się do zasilania urządzeń wykorzystywanych w domostwie.

Jednak by dom spełniał takie wymogi, musi być wybudowany zgodnie z konkretnymi standardami, które wpływają na zużycie energii. Dotyczy to zarówno domów murowanych, jak również drewnianych, które wykazują doskonałą efektywność energetyczną.

Energooszczędny dom drewniany, czyli…?

W perspektywie rosnących cen energii efektywność energetyczna i oszczędność budynków nabiera coraz większego znaczenia. W Polsce przyjęto normy zużycia dla domu energooszczędnego na poziomie 30-70 kWh/m2 na rok.

Dla porównania budynek tradycyjny zużywa około 95 kWh/m2. Jednak osiągnięcie takiego współczynnika, często nawet niższego, wiąże się z konkretnymi działaniami już na etapie projektu domu i jego lokalizacji.

Co więcej, w przypadku domu z drewna, konieczne są rozwiązania technologiczne, które wpływają na oszczędności podczas całej inwestycji.

Oto jak przedstawia się klasyczny podział domów i zapotrzebowania na energię wg klasy:

A – to budynki zero energetyczne, które produkują tyle energii z OZE, co zużywają, wskaźnik EP jest mniejszy niż 0,25; To właśnie takie standardy spełniają domy pasywne, które stają się coraz bardziej popularne również w Polsce
B – budynki energooszczędne, które buduje się obecnie wg konkretnych standardów, wskaźnik charakterystyki energetycznej to 0,26 – 0,50
C – średnio energetyczne, których wskaźnik mieści się w przedziale 0,51 – 0,75
D – budynki standardowe, które nadal spełniają normy, jednak wskaźnik to już 0,76 – 1,00
E – średnio energochłonne, które wznoszone były w czasach, kiedy w Polsce tryumfy święciła „wielka płyta”
F – budynki, które nie należą już do oszczędnych w energii, wskaźnik wynosi od 1,26 – 1,50;
G – budynki pochłaniające energię

Jak uzyskać efektywność energetyczną?

Aby dom spełnił wymogi energooszczędnego, należy odpowiednie kroki podjąć już na etapie wyboru lokalizacji i projektu.

Na zużycie energii dodatkowo mają wpływ materiały budowlane wykorzystywane podczas realizacji inwestycji, w tym okna i drzwi. Jednak już na etapie wyboru działki i usytuowania inwestycji względem stron świata, można znacząco wpłynąć na przyszłe koszty zużycia energii.

Parametry izolacyjne wyraźnie pokazują, że budynki z bali drewnianych zużywają znacznie mniej energii niż domy wznoszone według tradycyjnych metod budowlanych, a jeśli dodatkowo budynek powstaje na płaskiej działce pozbawionej drzew od strony południowej, można spodziewać się znacznych oszczędności.

Okna i drzwi powinny dodatkowo charakteryzować się wysoką izolacyjnością i szczelnością.

W tym miejscu warto poruszyć kwestię zbyt dużej szczelności.

Z racji braku możliwości przedostania się świeżego i czystego powietrza do wewnątrz, nowoczesne budownictwo zaleca stosowanie wentylacji mechanicznej, głównie rekuperacji. To dodatkowe korzyści i kolejne oszczędności w stracie cennej energii.

Istotny wpływ na zużycie energii ma również budownictw szkieletowe. Drewniana konstrukcja wypełniona jest materiałem izolacyjnym, który doskonale chroni budynek przed utratą ciepła.

Dodatkowo należy wskazać, że grubość i rodzaj izolacji termicznej w domu drewnianym zależna jest od klasy energetycznej do której dąży inwestor. Same ściany z bali drewnianych wznoszone z litego materiału stanowią doskonałą barierę termiczną.

Połączenia są szczelne i nie wpływają na pogorszenie parametrów, na ewentualne newralgiczne punkty to te same miejsca, co w tradycyjnym budownictwie, czyli tam, gdzie ściana łączy się z dachem, czy strop ze ścianą.

Dom drewniany energooszczędny – całoroczny i letniskowy

Decydując się na wybór technologii, w jakiej zabudowany zostanie dom, czy to całoroczny czy letniskowy, warto zatem zdecydować się na kompleksowe rozwiązania i już na etapie projektu i usytuowania inwestycji podjąć odpowiednie działania. Wybór odpowiedniego wykonawcy ma również ogromne znaczenie.

Nasza firma wykonuje domy drewniane z bala okrągłego i prostokątnego, a także domy w konstrukcji szkieletowej. Oferujemy możliwość wyboru stan wykończenia: stan surowy otwarty, zamknięty, pełna realizacja „pod klucz”.

Domy realizowane przez naszą firmę cechuje wysoka efektywność energetyczna oraz długowieczność. To nie tylko zasługa materiałów, ale również technologii i doświadczenia, które wykorzystane są na etapie budowy.

Wysokiej jakości płyty OSB, w postaci mocnych i jednolitych paneli to pewna konstrukcja i doskonała izolacja. Sam proces budowy i częściowa prefabrykacja pozwala zaoszczędzić również zasoby naturalne, a sucha zabudowa, bez konieczności przerwy na wysychanie to istota zaleta domów z drewna.

Należy również wskazać na aspekty zdrowotne. Firma wykorzystuje tylko materiały konstrukcyjne wolne od wszelkich substancji i lotnych związków, które są niekorzystne dla zdrowia. Tego typu substancje są dość powszechne w wielu materiałach budowalnych i farbach, które wykorzystuje się przy tradycyjnej metodzie murowanej.

Zachęcamy zatem do skorzystania z naszej oferty. To innowacyjna technologia, której ogromny potencjał doceniło już wielu zadowolonych klientów. Zapraszamy do kontaktu.