Budowa domu – o czym pamiętać?

Budowa domu to proces, do którego należy podejść ze szczególną rozwagą. Finalny produkt ma za zadanie służyć przez długie lata, dlatego musi być wykonany z odpowiednią precyzją i starannością. Pochopne decyzje i chwilowe oszczędności, niestety szybko mogą okazać się bardzo kosztowne. Zatem jakich błędów unikać podczas budowy domu?

Planowanie domu

Zobacz również artykuły:


Nieprzemyślany wybór działki

Lokalizacja to element, na który powinno zwrócić się szczególną uwagę. Czynnikami decydującymi o jej wyborze jest nie tylko atrakcyjna cena, lecz także to, w jakim stanie jest droga dojazdowa, ile wynosi odległość od centrum, a także nieruchomości i działalności gospodarcze w okolicy. Jeśli dom z bali ma być miejscem spokojnym i przynosić ukojenie, dobrze jest poznać także najbliższych sąsiadów.

Budowa domu to inwestycja na lata, dlatego przy wyborze działki należy zwrócić uwagę na wszystkie jej elementy, również takie, jak:

  • kształt
  • wielkość
  • ukształtowanie terenu
  • koszty przyłączeniowe

Brak pełnego planu budowy

By mieć pewność, że stworzenie wymarzonego domu przebiegnie bez większych problemów, konieczne jest zaopatrzenie się w szczegółowy plan działań.

Przed rozpoczęciem budowy warto zastanowić się m.in., czy nieruchomość będzie użytkowana wyłącznie przez klienta, czy planuje on dalszą sprzedaż i jaki powinien być rozkład całego mieszkania. Układ pomieszczeń oraz ich liczba jest dostosowywana przede wszystkim do ilości osób przebywających w nich. Nie bez znaczenia pozostaje także główny cel nieruchomości — mieszkalny, wypoczynkowy, a może rekreacyjny?

Dobrze jest również zaplanować — chociażby wstępnie — jaki jest pożądany efekt końcowy. Na podstawie jasno określonych oczekiwań, dobierane powinny być materiały i sposób wykonywanej pracy. Dokładne określenie wszystkich preferencji i oczekiwań pozwala na uniknięcie późniejszego rozczarowania oraz konieczności wprowadzania poprawek.

Nieodpowiedni budżet

Niskiej jakości oferty, czyli:

Kto tanio buduje, ten drogo mieszka…

Planowanie powinno objąć nie tylko wygląd domu, lecz także budżet, jaki można na niego przeznaczyć. Zbyt mała ilość zgromadzonych środków powoduje, że pod uwagę brane są najtańsze możliwe oferty. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż chwilowa oszczędność szybko przerodzi się w jeszcze większy wydatek.

W przypadku niewystarczającej ilości środków, warto zatem wstrzymać się z decyzją o rozpoczęciu budowy.

Zaniżanie cen realizacji usługi ma swoje podłoże. Podczas wyboru najlepszej propozycji należy kierować się nie tylko ceną za metr kwadratowy, lecz także dotychczasowymi realizacjami i opiniami na temat firmy. Wpływ na kwotę końcową mają także terminy , użyte materiały oraz jakość pracy, dlatego najtańsze oferty najczęściej nie zachwycają efektem.

budowa domu - drewniana elewacja

Pozostałe koszta budowy domu

Budżet na budowę powinien obejmować również koszt skompletowania dokumentów niezbędnych do zrealizowania zlecenia. Warto wziąć pod uwagę także niespodziewane wydatki, które mogą pojawić się w trakcie prowadzenia prac. By być spokojnym o wymarzony dom z bali w razie nieprzewidzianych wydarzeń, dobrze jest wliczyć w koszta ubezpieczenie.

Brak profesjonalnej firmy

Budowa domu to skomplikowany proces, do którego warto zatrudniać ekspertów. Profesjonalny zespół ułatwi dopełnienie formalności, doradzi w sprawie doboru materiałów i dokładnie zrealizuje projekt. Samodzielne podejmowanie się części prac, celem zaoszczędzenia, często okazuje się kosztowną decyzją.

Czasem nawet w pozornie prostych czynnościach może dojść do pomyłki, której poprawa będzie kosztować więcej niż oryginalne wykonanie.

Brak ustalonego harmonogramu prac

To problem, który spotyka przede wszystkim osoby wybierające niewłaściwego wykonawcę. Terminy realizacji potrafią być nieustannie przedłużane, a klient pozostaje bez informacji o postępie wykonywanych prac. By mieć pewność, że proces przebiega prawidłowo, należy ustalić ścisły harmonogram oraz regularnie nadzorować czynności na budowie.

Niekompletna dokumentacja

Budowa domu z bali to nie tylko spełnienie marzeń, ale także czasochłonna biurokracja. Zezwolenia i dopełnianie formalności to elementy niezbędne do rozpoczęcia realizacji zlecenia.

Aby proces mógł przebiegać sprawnie, oczywiście konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które można otrzymać w urzędzie starostwa, posiadając takie dokumenty, jak:

  • wniosek o pozwolenie na budowę
  • projekt zagospodarowania działki
  • dokumenty z zakładu energetycznego oraz z zakładów zapewniających dostęp do mediów

Budowa domu z bali – rozważna i zaplanowana inwestycja

Przemyślany wybór miejsca na nieruchomość, odpowiedni wykonawca oraz systematyczne realizowanie celów umieszczonych w planie budowy to sprawdzony sposób na stworzenie upragnionego domu. Oprócz skrupulatnego zaplanowania budżetu i zgromadzenia niezbędnej dokumentacji warto zainwestować w sprawdzoną firmę, która bezpiecznie doprowadzi inwestycję do końca, zarówno do stanu surowego otwartego, zamkniętego, jak i w wersji pod klucz.