Cena domu z bala – jak nie przekroczyć budżetu?

Domy z bali to doskonały pomysł na domek letniskowy nad morzem, ale i duży dom całoroczny. Domy z bali są relatywnie tanie i chętnie wybierane przez osoby dysponujące ograniczonymi środkami.

Budżet na budowę domu

Należy jednak pamiętać, że każda budowa wiąże się z kosztami, często nieprzewidzianymi. Co zrobić, by nie przekroczyć założonego budżetu? Podpowiadamy.

Niska cena domu z bala – na czym warto oszczędzać, a na czym nie?

Jest zrozumiałe, że podczas budowy domu zwykle wiele decyzji determinowanych jest przez czynniki finansowe. Nie zawsze jednak „taniość” powinna być głównym aspektem, który bierzemy pod uwagę przy planowaniu budowy.

Jeżeli na początku postawimy na najtańsze, złej jakości rozwiązania i zaniedbamy niektóre kwestie, w trakcie prac może okazać się, że potrzebne są kosztowne zmiany i naprawy.

Przekroczenie planowanego budżetu to często spotykany problem, który w skrajnych przypadkach może poskutkować zadłużaniem się lub pozostawieniem inwestycji nieukończonej.

Porównując oferty pamiętajmy o tym, że niska cena niekiedy może oznaczać niższą jakość. Z tego powodu warto wnikliwie sprawdzać, co otrzymujemy w konkretnej cenie.

W firmie Chata Staropolska nie obiecujemy, że nie znajdą Państwo niższych stawek. Pragniemy natomiast zaoferować jeden z najkorzystniejszych stosunków jakości do ceny. Budujemy domy, które są bardzo trwałe, służą kolejnym pokoleniom, a przy tym wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami.

Dobry plan to połowa sukcesu

Podstawą każdej inwestycji powinien być dobry plan. Mówi się, że „dobry plan to połowa sukcesu”. W przypadku budowy domów z bala (a także innego typu budowli) można powiedzieć, że dobry plan to także połowa oszczędności.

Z tego powodu niezwykle ważne jest, by powierzyć zadanie doświadczonym specjalistom, którzy przeanalizują prace konieczne do wykonania na wszystkich etapach, zasugerują rozwiązania najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie powiedzą, jakie ewentualne wydatki musimy brać pod uwagę podczas realizacji projektu.

Konsultacja ze specjalistą w powinna mieć miejsce możliwie jak najszybciej – najlepiej jeszcze, o ile to oczywiście możliwe, przed zakupem działki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na przykład w trakcie prac ziemnych nie spotkają nas przykre niespodzianki, które zmuszą nas do wprowadzenia kosztownych modyfikacji.

Wielu inwestorów odczuwa pokusę wprowadzenia zmian już w trakcie realizacji projektu – możemy w końcu spotkać się z wieloma bardzo ciekawymi rozwiązaniami. Warto jednak starać się unikać zmieniania planów – może prowadzić to do chaotycznych i kosztownych działań, które często są znacznie droższe niż realizacja pierwotnych założeń.

Wybierz projekt o nieco mniej skomplikowanej konstrukcji

Duże znaczenie w kontekście planowania budżetu ma kształt i wielkość budynku. Nie chodzi wcale o to, by przy ograniczonych środkach wybierać jak najmniejsze budynki, o minimalnej powierzchni w stosunku do potrzeb domowników, choć oczywiście wybór dużych projektów będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli priorytetem jest utrzymanie stosunkowo niskiego budżetu, warto postawić na budowę domu o prostszej konstrukcji – budynku o zwartej bryle i prostych kątach. Wszelkiego rodzaju załamania i uskoki w rzucie, wnęki, skosy, balkoniki, wystające i ozdobne elementy mogą wpływać na wyższe koszty budowy. Droga może być również budowa niektórych typów dachu. Oczywiście, jeżeli bardzo zależy nam na jakimś elemencie, niekoniecznie trzeba z niego rezygnować.

Warto po prostu przemyśleć, czy finezyjne skosy i zdobienia, które ciekawie wyglądają w projekcie, w rzeczywistości będą funkcjonalne i potrzebne. Nasi specjaliści doradzą Państwu najlepsze rozwiązania.

Zwróć uwagę na koszty eksploatacji budynku

Decydując się na określony projekt, warto pamiętać o tym, że istotne są nie tylko same koszty budowy, ale i późniejszej eksploatacji. Warto pamiętać o tym, że każdy dodatkowy metr przestrzeni oznacza nie tylko większe koszty zużytych materiałów, ale i ogrzewania czy konserwacji. To może być dużym obciążeniem w przyszłości.

Bez wątpienia domy wykonane z bali mogą oferować doskonałe parametry techniczne – energooszczędność, możliwość docieplenia, trwałość. Warto porozmawiać z wykonawcą projektu dokładniej o potrzebach rodziny, by wybrać najlepsze opcje.

Kluczem do sukcesu przy budowie domu jest odpowiedni projekt, który będzie uwzględniał potrzeby wszystkich użytkowników. Nasi specjaliści podpowiedzą Państwu optymalne rozwiązania, analizując koszty, jakie trzeba będzie ponieść na każdym etapie, dzięki czemu w trakcie prac nie będzie żadnej przykrej niespodzianki. To sprawi, że będą Państwo cieszyć się pięknym i funkcjonalnym domem z bali.