Dom w stylu skandynawskim

Na polskim rynku architektonicznym i budowlanym w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się domy w stylu skandynawskim.

Dom w stylu skandynawskim

Tego typu budynki są nie tylko piękne w swojej prostocie, ale również ekologiczne i energooszczędne, co obecnie stanowi dużą wartość.

Takie domu charakteryzuje modułowa budowa oparta o konstrukcje drewniane, przez co budowa takiego domu jest szybka i bardzo wygodna.

Cechy charakterystyczne domów skandynawskich

Wnętrze w domu w stylu skandynawskim

Domy skandynawskie to domy budowane z drewna, bardzo często przy zastosowaniu technologii modułowej (takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w przypadku obiektów mieszkalnych, ale również i budynków użyteczności publicznej). Domy typu skandynawskiego powstają również w technologi budowy z bala.

W przypadku każdego obiektu w stylu skandynawskim, pierwszą czynnością jaka musi zostać wykonana jest przygotowanie posadowienia – najczęściej przybiera ono formę płyty betonowej, ławy bądź ściany fundamentowej (to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w przypadku obiektów z podpiwniczeniem).

Posadowienie w każdej postaci sprawdza się bardzo dobrze jako ochrona drewnianej konstrukcji przed niszczącym działaniem wilgoci.

W przypadku każdego obiektu w stylu skandynawskim, pierwszą czynnością jaka musi zostać wykonana jest przygotowanie posadowienia – najczęściej przybiera ono formę płyty betonowej, ławy bądź ściany fundamentowej (to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w przypadku obiektów z podpiwniczeniem). Posadowienie w każdej postaci sprawdza się bardzo dobrze jako ochrona drewnianej konstrukcji przed niszczącym działaniem wilgoci.

Jest to jedyna część domu w stylu skandynawskim, która musi być wykonana jeszcze przed przymrozkami, pozostałe elementy mogą być wykonywane przez cały rok. W przypadku domów skandynawskich jednymi mokrymi pracami, jakie należy wykonać jest wykonanie fundamentów.

Takie obiekty charakteryzują się bardzo dużą energooszczędnością, dzięki niskiemu współczynnikowi przenikalności cieplnej oraz wysokiej dźwiękoszczelności.

Co jest najważniejsze we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim?

Skandynawskie budownictwo słynie z uwielbienia naturalnych materiałów, dlatego też tylko takie w budynkach powstających w tym stylu są wykorzystywane. Nieodłącznym elementem takiego domu zawsze jest obecność kominka bądź kaflowego pieca (choć zdecydowanie najczęściej wybór pada na typ pierwszy).

Ponadto istotne znaczenie ma dobre oświetlenie, dlatego też urządzając skandynawskie pomieszczenia warto zastanowić się nie tylko nad typem lamp, ale również ich rozmieszczeniem. To bardzo istotna kwestia, bowiem odpowiednio rozplanowane nadaje wnętrzu ciepła i przytulności.

Jeśli chodzi o kwestie mebli, to w pomieszczeniach skandynawskich powinny dominować te wykonane z drewna. Nie może zabraknąć oczywiście dodatków w postaci kocy, poduszek ozdobnych pledów czy narzut – wzornictwo jest tu dowolne, choć najlepszym rozwiązaniem są dodatki w jasnej kolorystyce.

Wady i zalety domów skandynawskich

Domy w stylu skandynawskim mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników (choć pierwsza grupa jest zdecydowanie liczniejsza).

Bez wątpienia największym atutem tego rodzaju obiektów jest szybkość ich powstawania oraz możliwość prowadzenia prac nawet w czasie zimy. Ponadto w stosunku do klasycznego sposobu budowy domu jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, nic więc dziwnego w tym, że interesuje się nim coraz więcej osób.

Skandynawskie budynki można zaliczyć do domów pasywnych, w przypadku których koszty ogrzewania są onego wykonania każdego elementu konstrukcji – w tym przypadku nawet mały błąd może prowadzić do zawilgocenia budynku.

W przypadku domów skandynawskich niekiedy niemożliwa jest budowa systemem gospodarczym.

Zastosowanie skandynawskich materiałów

Domy w stylu skandynawskim budowane są z drewna bądź z bali. W obu przypadkach stosowane są materiały wysokiej jakości, pochodzące z dalekich zakątków północnej Skandynawii. Wszystkie materiały spełniają nawet najbardziej surowe normy obowiązujące w krajach ich pochodzenia, są zatem nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również stabilne i wysoce odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Oczywiście do budowy nie jest stosowane surowe drewno. W pierwszej kolejności musi zostać ono osuszone, po czym poddane impregnacji oraz struganiu.

Koszty budowy

W przypadku każdej inwestycji warto określić maksymalny budżet dostępny do jej realizacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku domów skandynawskich, które powstają zdecydowanie szybciej niż obiekty powstające przy zastosowaniu klasycznych technologii. Przy korzystnych okolicznościach od rozpoczęcia budowy do stanu gotowego do wprowadzenia mija od 3 do 6 miesięcy (przy tradycyjnych domach czas ten wynosić może nawet 2-3 lata, a zatem różnica jest tu znacząca).

Koszty budowy domu w stylu skandynawskim uzależnione są od wielu czynników, między innymi standardu ocieplenia, jak ma zostać zastosowany. W tym przypadku nie należy jednak przesadnie oszczędzać, gdyż ważniejsze od kosztów budowy powinny być wysokie standardy jakości materiałów, jakie będą zastosowane. Zwrot poniesionych kosztów zwróci się w niedługim czasie w postaci niższych rachunków.