Jak dbać o dom drewniany?

Ostatnie lata to ogromny wzrost popularności domów drewnianych. Trend widoczny jest zarówno w przypadku domów letniskowych jak również całorocznych. Niestety nadal można spotkać się z mylnym stereotypem, jakoby konstrukcja domów drewnianych była mniej trwała od wariantów murowanych.

konserwacja drewna

Ten mylny pogląd został ukształtowany najprawdopodobniej w XX wieku, kiedy w Polsce zaczęto budować domy z kiepskiej jakości materiałów, przez firmy nie posiadające odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia.

Obecnie domy z bala cieszą się ogromną popularnością, a technologia ich budowania jest znacznie bardziej rozwinięta. Tak jak w przypadku każdego innego budynku mieszkalnego, również w przypadku domu drewnianego, odpowiednia eksploatacja przekłada się bezpośrednio na jego żywotność.

Trwałość domów z drewna

Drewno to najstarszy i jednocześnie jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych, jakie wykorzystywane są do konstrukcji domów. To materiał długowieczny. Doskonałym przykładem potwierdzenia tego faktu może być liczący już ponad 800 lat, drewniany kościół w Norwegii.

W jaki sposób użytkować oraz dbać o dom z drewniany?

Decydując się na budowę domu w technologii szkieletowej lub z bala warto poznać aspekty użytkowe, pozytywnie wpływające na jego żywotność. W przypadku tej technologii warto kierować się zasadą, iż życie w domu drewnianym nadaje także życie samemu budynkowi.

Cyrkulacja powietrza

Regularne ogrzewanie wnętrza w miesiącach zimowych oraz codzienne wietrzenie pomieszczeń (które wykonywane jest przy codziennym użytkowaniu każdego domu) zapobiega przed powstaniem pleśni i grzybów.

Troska o dom przekłada się na jego wygląd i żywotność, dlatego w przypadku domów które nie są użytkowane codziennie, warto rozważyć zastosowanie dodatkowych, automatycznych systemów grzewczych.

Regularna pielęgnacja

Wbrew pozorom pielęgnacja oraz drobne naprawy w drewnie, są zazwyczaj bardzo łatwe do wykonania, a sprzęt niezbędny do ich wykonania najczęściej ogranicza się do wkrętarki, wkrętów, a niekiedy młotka i gwoździ. Podczas regularnego oczyszczania drewna, warto wykorzystać miotłę lub szczotkę z dość sztywnym włosiem.

Wilgotne, jesienne i zimowe miesiące to szczególnie trudny czas dla wszelkiego rodzaju elementów drewnianych. Dotyczy to zarówno drewnianych elementów konstrukcyjnych, jak również wykończeniowych tj. drewniane wykończenia elewacji budynku czy tarasy.

Aby zminimalizować negatywne działanie wilgoci, warto na bieżąco usuwać gromadzącą się wodę oraz śnieg, a także przynajmniej raz w roku dokonać konserwacji elementów drewnianych, nakładając odpowiedni preparat ochronny.

Drewno to materiał, który pracuje

Zmiany temperatur, zawilgocenie, a następnie wysychanie poszczególnych elementów, sprawia że drewno pracuje. Dlatego też, warto co jakiś czas dokonać przeglądu elementów takich jak mocowanie desek, celem sprawdzenia czy w niektórych miejscach nie jest konieczne ponowne ich przykręcenie.

drewniane elementy konstrukcyjne

Warto również na bieżąco usuwać ewentualne ubytki w drewnie, które mogą pojawić się po kilku latach użytkowania.

Kilka słów o impregnacji

Odpowiednie przygotowanie oraz zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego to oczywiście jedna z najważniejszych kwestii. Na etapie wyboru firmy warto zatem zaciągnąć informacji odnośnie stosowanej technologi i środków do impregnacji. Impregnacja ważna jest zwłaszcza w przypadku domków letniskowych, które nie są użytkowane przez cały rok.

Domy z drewna budowane są od stuleci. To nieprzemijająca moda, w której zmieniają się jedynie bryły i warianty architektoniczne. Żeby jednak dom spełniał swoje walory użytkowe oraz przez lata cieszył doskonałym wyglądem, konieczne jest odpowiednie zaimpregnowanie jego konstrukcji.

Impregnacja drewna polega na pomalowaniu jego powierzchni specjalnym płynem lub środkiem w formie proszku, który zabezpieczy strukturę przed działaniem temperatury oraz wilgocią.

W jaki sposób impregnat oddziałuje na drewno?

Zadaniem impregnatów jest przede wszystkim ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym również przed ogniem. Jednym z takich czynników są np. promienie UV, które z biegiem czasu sprawiają, że drewno zmienia kolor, staje się szare. Użycie impregnatu lub lakierobejcy skutecznie zatrzymuje ten proces.

Celem ubezpieczenia drewna, należy unikać również jego długotrwałego kontaktu z wodą. Woda rozpulchnia drewno i przyczynia się do rozwoju grzybów pleśniowych i gnicia. Aby uniknąć rozwoju grzybów poziom wilgotności drewna nie powinien być wyższy, niż 20%. Impregnacja drewna zapobiega także rozmnażaniu się szkodników, które osłabiają konstrukcję drewna.