Kolor dla domu drewnianego (i nie tylko)

Wybór koloru fasady budynku to niezwykle istotny element, który wpływa na ostateczny wygląd domu. Na etapie projektowym, należy zatem dobrze przemyśleć wszelkie warianty kolorystyczne budynku.

Kolory domów

W niniejszym artykule podpowiadamy czym się kierować aby możliwie najlepiej wybrać kolor domu drewnianego (ale nie tylko).

Co należy wiedzieć na początku?

Przeglądając paletę dostępnych kolorów należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, iż kolory na większych powierzchniach sprawiają wrażenie nieco jaśniejszych. Analogicznie, kolory oglądane na próbnikach, zawsze wyglądać będą na ciemniejsze niż na całej ścianie.

Na finalny wygląd danego kolory wpływać może również otoczenie.. Szczególnie w obszarach miejskich lub w bliskim sąsiedztwie innych budynków.

Aby zatem mieć możliwie największą pewność odnośnie danego koloru, farbę zawsze należy przetestować na większej powierzchni. Kolor należy również oglądać o różnych porach dnia.

Przede wszystkim dopasowanie do otoczenia

O tym jak dom prezentuje się wizualnie w ogromym stopniu decyduje jego dopasowane do otoczenia.

Wybierając kolor budynku należy zatem wziąć pod uwagę czy w pobliżu znajduje się zieleń (lub ewentualnie będzie się znajdować za sprawą ogrodu), czy występują drzewa (jeżeli tak to jakiego rodzaju) oraz jak budynek prezentować będzie się na tle sąsiednich budynków.

Kolor budynku, a drzewa iglaste

Drzewa iglaste to jedne z najpopularniejszych roślin w Polskich ogrodach. To również najbliższe otoczenie budynków umiejscowionych w pobliżu lasu.

Z drzewami iglastymi najpiękniej komponują się ciemniejsze odcienie elewacji takie jak czerń oraz szarości. Do najmodniejszych kolorów w ostatnich latach zdecydowanie zaliczyć należy czerń. Warto jednak pamiętać, iż czarna fasada budynków (zarówno drewnianych jak i tradycyjnych) z czasem będzie nieco blaknąć (na skutek działania promieni słonecznych). Dlatego też odcienie szarości stanowić będą nieco trwalsze rozwiązanie.

Wykończenie domu wykonanego z drewna lub bali nadaje bryle budynku nowoczesnego charakteru. Kolor ten idealnie sprawdzi się zarówno z ciemnymi jak i jasnymi ramami okiennymi oraz ciemniejszym pokryciem dachowym.

Brzozy w okolicy

Drzewa brzozowe to często spotykany element krajobrazu w Polsce. Ozdobne odmiany tych drzew coraz częściej umieszczane są w ogrodach i innych terenach zielonych.

Chociaż pnie brzozy kojarzone są z kolorem białym, w rzeczywistości daleko im do czystej bieli. Brzozowy las ma w rzeczywistości więcej szarości oraz brązowawych odcieni. Dlatego też, fasady budynków w jasnych kremowych kolorach jak oraz jasnych szarościach pasować będą zdecydowanie najlepiej.

Kamienie

Kamienne czy skaliste otoczenie wspaniale współgra z chłodniejszymi odcieniami. W tym przypadku również warto postawić na takie kolory jak biel oraz odcienie szarości. Dom w tych kolorach będzie prezentować się zdecydowanie najlepiej, jeżeli w ogrodzie planowane jest użycie większej ilości kamienia np. zamiast trawy.

Warto zauważyć, iż drobne jasno-szare kamyszki w pobliżu budynku czy jasno-szary bruk to coraz modniejsze elementy w ogrodach. Kolory te idealnie współgrać będą również z fasadą budynku w kolorach naturalnego drewna – zwłaszcza dębowego.

Wybór koloru dla domu drewnianego (i nie tylko) – podsumowanie

  • obserwacja i dopasowanie do otoczenia
  • testowanie koloru na większej powierzchni oraz obserwacja o różnych porach dnia
  • na większych powierzchniach farba wygląda jaśniej
  • jaśniejsze odcienie sprawiają, że budynek jest widoczny z większej odległości
  • ciemne kolory świetnie sprawdzają się w sąsiedztwie drzew iglastych oraz dużej ilości zieleni