Kolory w domu z bala

Surowce wykorzystane do budowy oraz wykończenia domu mają wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto więc postawić na domy z bala, których liczne zalety z roku na rok wpływają na coraz większą popularność tej technologii.

zestawienia kolorystyczne

Decydując się na dom z bala, warto dobrze przemyśleć zestawienie kolorów, podkreślić naturalne walory drewna, tak aby budynek i jego wnętrze tworzyły spójną całość .

Domy z bala – jaki kolor dachu?

Jedną z pierwszych decyzji, które będziemy musieli podjąć już na etapie projektu domu z bala, jest wybór kolorystyki dachu, a także stolarki okiennej i drzwiowej.

Przy wyborze koloru dachu możemy spotkać się z ograniczeniem, które czasem narzuca lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Część gmin, żeby ujednolicić zabudowę i uniknąć budynków mocno odstających od innych swoim wyglądem, z góry narzuca pewne cechy budowanych na ich terenie nieruchomości. Zdarza się, że gmina określa także rodzaj i kolor dachówki.

W przypadku domów z bala, odgórnie narzucony kolor dachu nie stanowi dużego problemu. Jest tak ponieważ naturalna barwa drewna, dobrze współgra z różnymi kolorami.

Fasady w kolorze naturalnego drewna prezentują się bardzo dobrze w połączeniu z dachówką w kolorze antracytowym oraz czarnym, nadając bryle budynku nowoczesnego charakteru. Często wybierane są również pokrycia dachowe w kolorze zielonym oraz brązowym.

Stolarka okienna i drzwi

Jeżeli chodzi o stolarkę okienną i drzwi, idealnie z bryłą budynku komponują się elementy w naturalnym odcieniu drewna oraz licujące z kolorem dachu ciemne kolory – antracyt lu odcienie szarości.

kolory stolarki okiennej

Sprawdzą się również klasyczne, drewniane okiennice, będące prawdziwą kropką nad „i” w wyglądzie całej bryły domu. Jeżeli chodzi o wnętrza, sprawdzonymi rozwiązaniem jest stosowanie jednakowego koloru listew okiennych, przypodłogowych i drzwiowych.

Kilka trudnych decyzji, czyli konsekwencja w aranżacji

Przy urządzaniu domu z bali, inwestorzy najczęściej decydują się podkreślać jego naturalne walory. Używanie półprzeźroczystych farb, odsłaniających prawdziwą strukturę drewna, jest utrzymującym się od wielu lat trendem.

Nie dzieje się tak bez przyczyny – efekty, które w ten sposób otrzymujemy, potrafią stworzyć rewelacyjny klimat, a bezbarwne środki, które mają na celu konserwację  idealnie uzupełniają naturalny cykl życia drewna.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak pamiętać o ograniczeniu stosowania środków impregnujących. Ważne jest aby drewno mogło oddychać, równoważąc tym samym wilgotność powietrza wewnątrz. Wybierając lakier, czy olej warto dobrze sprawdzić produkt, ponieważ wiele z nich ma tendencję do żółknięcia z czasem.

W większości współczesnych projektów, kuchnia otwarta jest na salon, tworząc jedno, duże pomieszczenie. W takiej sytuacji szczególnie warto zadbać o spójność kolorów oraz stylu aranżacji tych pomieszczeń.

Naturalnie znaczy zdrowo i przytulnie

Decydując się na budowę domu z drewna, powinniśmy zdawać sobie sprawę z jego ogólnej charakterystyki. Półprzeźroczyste wysokiej jakości lakiery, woski, czy oleje świetnie eksponują strukturę drewna.

W przypadku obróbki drewna, dość często spotkać się można ze stwierdzeniem, iż mniej znaczy więcej. Oznacza to, że delikatna obróbka w przypadku drewna pozwala osiągnąć najlepszy efekt wizualny.

wnętrze skandynawskie

Drewno jako surowiec wykazuje pewne, charakterystyczne dla siebie zachowania – zarówno okrągłe jak i prostokątne bale mogą pękać. Niekiedy również, na skutek działania czynników zewnętrznych (np. promienie słoneczne) drewno może zmieniać nieco kolor.

Dlatego wybierając konkretny gatunek drewna jako budulec, warto poznać jego unikalne cechy. Dla przykładu – bale świerkowe mają jaśniejszy odcień, niż bale sosnowe. Cechują się również mniejszą podatnością na żółknięcie.

Styl aranżacji a kolorystyka

To, na jaki kolor wykończenia wnętrz się zdecydujemy zależy przede wszystkim od indywidualny upodobań oraz przyjętej stylistyki domu. Dom z bala wykończony może zostać w wielu różnych stylach. Styl góralski, wiejski, prowansalski, czy skandynawski – każdy z nich idealnie pasuje do domu z bali.

Od lat bardzo popularny jest skandynawski model aranżacji. W tym przypadku główny nacisk kładzie się na delikatne kolory oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Warto dodać, iż domy drewniane świetnie wpisują się w główne założenia stylu skandynawskiego. Jasne barwy nadają wnętrzom lekkości i przytulności. Do wykończenia ścian drewnianych bardzo dobrze sprawdza się półprzeźroczysta biel. Na poszukiwanie idealnego stopnia krycia warto poświęcić nieco więcej czasu, ponieważ każdy gatunek drewna (ze względu na swoje unikalne cechy) może wyglądać nieco inaczej podczas malowania.

Wykończenie domu z bali to sama przyjemność. Naturalne odcienie drewna prezentują się bardzo dobrze w wielu aranżacjach.