CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Łazienka w domu z bali

Dom z bala jest marzeniem wielu ludzi. Zachwyt wzbudza przede wszystkim prosta, drewniana konstrukcja i wyjątkowy mikroklimat panujący we wnętrzu takiego budynku. Technologia budowania domów z bali rozwinęła się na tyle, że z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne domy murowane.

Dom z bala – dlaczego jest wyjątkowy?

Drewniane domy z bali nie tylko pięknie wyglądają z zewnątrz, ale mają również wiele zalet, których na próżno można szukać w budynkach z cegły. Największą korzyścią tego rodzaju budownictwa jest to, że opiera się ono w całości na naturalnym surowcu.

Drewno posiada doskonałe zdolności termoizolacyjne, a więc latem zapewni przyjemny chłód we wnętrzu domu, a zimą ochroni budynek przed ucieczką ciepła i wychłodzeniem budynku.

Ten wyjątkowy surowiec świetnie reguluje wilgotność w pomieszczeniach, czego efektem jest wyjątkowy mikroklimat, w którym człowiek czuje się dobrze, a grzyby i pleśnie mają niekorzystne warunki do rozwoju.

Największych trudności planistycznych zarówno w domu drewnianym, jak i domu murowanym dostarczają łazienki.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem projektowania łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym. Musi być zaprojektowana w taki sposób, by była wygodna, bezpieczna i łatwa do utrzymania w czystości.

Łazienka spełnia wiele funkcji i powinna wytrzymać częste użytkowanie przez dzieci i osoby dorosłe. Podczas projektowania łazienki w domu z bala należy wziąć pod uwagę problem większej wilgotności w tym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli lubi się długie i częste kąpiele.

Zdolność drewna do pochłaniania wilgoci nie jest wystarczająca w przypadku większości kuchni i łazienek, dlatego w domach z bali między poszczególnymi warstwami drewna umieszczone zostaje termiczne wypełnienie, które wzmacnia naturalną zdolność oddychania drewna.

Drewno w łazience powinno zostać odpowiednio zaimpregnowane. W tym celu wykorzystane są oleje o specjalnych właściwościach.

W miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą (w pobliżu wanny, umywalki, prysznica) często montuje się przy pomocy silikonu materiały, które są odporne na wilgoć. Mocuje się je na ruszcie, który jest odsunięty od ściany na odległość zapewniającą prawidłową cyrkulację powietrza. W celu ukrycia przewodów instalacyjny można rozważyć montaż na ścianach z bali konstrukcji szkieletowych z płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty powinny zostać zabezpieczone za pomocą wodoszczelnej zaprawy cementowej lub płynnej folii elastycznej. W przypadku podłóg najlepszym wyborem są płyty gipsowo-włóknowe, które należy odpowiedni zagruntować, a następnie zabezpieczyć folią płynną.

Aby zapewnić prawidłową wentylację w łazienkach znajdujących się w drewnianych budynkach, należy zaplanować ją w taki sposób, by znalazło się w niej okno. Jeśli nie ma możliwości montażu zwykłego okna, można rozważyć instalację świetlika dachowego, który zapewnia naturalne oświetlenie w ciągu dnia i niezbędną wentylację.

Lokalizacja łazienki w domu

Łazienka powinna być usytuowana w miejscu, które zapewnia prywatność. Lepiej unikać lokalizacji blisko kuchni, jadalni, salonu, czy innego pomieszczenia, w którym domownicy i goście spędzają najwięcej czasu.

Aby nie narażać się na dodatkowe koszty i dłuższy czas budowy domu dobrze jest zdecydować się na taki projekt, w którym ciągi hydrauliczne są możliwie najkrótsze.

W sytuacji, gdy w domu będzie więcej niż jedna łazienka najlepiej gdy będą umieszczone obok siebie, lub w przypadku domów piętrowych jedna nad drugą. Jeśli łazienki będą zlokalizowane po przeciwległych stronach domu i na dodatek na różnych piętrach to w przypadku awarii koszty naprawy mogą być ogromne. W domach o małych powierzchniach dobrym pomysłem jest łazienka ze skosem.

Kiedy w planach jest wykorzystanie podłogi piętra jako dekoracyjnego sufitu w pomieszczeniach na parterze, nie można zapominać o tym, że możliwość przeprowadzenia i ukrycia rur jest w takim przypadku mocno ograniczona.

Wystój wnętrza łazienki

Łazienka w drewnianym domu powinna spełniać nie tylko funkcje tradycyjnej łazienki, ale również pięknie się prezentować. Z pewnością warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego, które w domach z bala doskonale zdaje egzamin. Jeśli łazienka ma niewielkie rozmiary, warto optycznie ją powiększyć za pomocą dużego lustra i jasnych kolorów ścian, mebli i dodatków.

Doskonałym uzupełnieniem swojskiego klimatu domu z bala będzie duża, wygodna wanna. Wyjątkowo pięknie prezentują się stylowe wanny wolnostojące umieszczone na środku pomieszczenia. Jeśli chodzi o kolorystykę w łazience, warto podkreślić naturalny charakter budynku za pomocą klasycznych kolorów, czyli bieli, szarości i czerni.

Dekoracje, które znajdą się w łazience, powinny być dopasowane do kolorów ścian i mebli. W domach z bala najlepiej sprawdzają się proste formy bez zbędnych udziwnień i wszystkich kolorów tęczy. Wystrój łazienki powinien tworzyć spójną koncepcję kolorystyczną i dekoracyjną, choć jeśli ktoś lubi chaos to nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy element dekoracyjny był w innym stylu.

Marzenia kluczem do sukcesu

Jak widać, stworzenie łazienki w domu z bala nie powinno odstraszać. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana łazienka może podnieść wartość użytkową i finansową nieruchomości. Nie można też zapominać o walorach estetycznych, gdyż łazienka jest miejscem relaksu i wypoczynku i powinno się w niej czuć komfortowo.

Dobry projekt i odpowiednie zabezpieczenie pozwolą cieszyć się z uroczego domostwa przez wiele lat. To jak będzie wyglądał dom i znajdująca się w nim łazienka powinno zależeć wyłącznie od osób, które będą w nim mieszkać. Warto korzystać ze wskazówek projektantów, ale równocześnie pamiętać, że użytkowanie pomieszczeń będzie należało do nas. Dlatego też wszelkie porady nie powinny zdominować marzeń o idealnym domu.