Nowoczesny dom w kilku słowach

Planując budowę domu przyszły inwestor stoi przed wieloma niełatwymi wyborami. Decydując się na budowę konieczny jest wstępny rekonesans oraz analiza własnych możliwości i oczekiwań. Co obecnie kryje się pod pojęciem domu nowoczesnego?

Nowoczesny dom wykonany z bala

Czy są to jedynie monolityczne bryły o betonowej konstrukcji stylistyką odwołujące się do nowoczesnej, industrialnej architektury miejskiej? Jaki dom wybrać żeby nowoczesność spotkała się z ekologią, energooszczędnością i architektonicznym pięknem?

Wszystkie wyżej wymienione cechy skupia w sobie budownictwo oparte na budowie z drewna. Budowanie nowoczesnych domów z bali może okazać się nie tylko alternatywą dla chłodnej stylistyki industrialnej ale również inwestycją, która będzie procentować w wielu sferach życia.


Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym

Zobacz projekt ->


Jednorodzinny dom parterowy

Zobacz projekt ->


Nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem mieszkalnym

Zobacz projekt ->


Nowoczesne domy z bali

Nowoczesne domy drewniane z bali w niczym nie przypominają drewnianych, nieszczelnych chat z minionej epoki.

Obecnie technologie, w których są one budowane nie tylko wpływają na dużą energooszczędność domu ale również na szybki czas realizacji. Nowoczesne domy z bali – ze względu na możliwość zastosowania w nich dowolnego systemu ogrzewania – mogą być zarówno sezonowe jak i całoroczne.

Duży wybór projektów od tych, w których znajdzie się miejsce na antresolę do tych z garażem pozwala na zrealizowanie marzeń najbardziej wymagających inwestorów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to małe domki, z małymi okienkami. Domy z bali – ze względu na szeroki wachlarz dostępnych projektów – oferują dużą różnorodność form i stylów w zależności od oczekiwań i potrzeb przyszłych mieszkańców.

Nowoczesny dom drewniany to duża przestrzeń, przestronne duże okna i jednocześnie mała ilość zużywanej energii ze względu na duże właściwości termoizolacyjne drewna, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii.

Wnętrze domu z bali może zachować swój ponadczasowy charakter, który nadaje mu drewno ale można też od wewnątrz zastosować płyty kartonowo – gipsowe by nadać mu bardziej współczesny charakter.

Na co warto zwrócić uwagę chcąc stworzyć nowoczesny dom?

Za szeroko pojętą nowoczesnością kryje się już nie tylko wygląd samego domu ale także funkcjonalność, oszczędność oraz zdrowie jego mieszkańców. Drewno ma pięciokrotnie wyższe zdolności termoizolacyjne niż beton czy cegła. Bale drewniane idealnie radzą sobie z regulacją wilgotności w pomieszczeniach.

Odpowiednio sezonowane i zaimpregnowane drzewo zapewni brak wilgoci czy rozwój jakichkolwiek drobnoustrojów lub pleśni. Stworzony w ten sposób mikroklimat jest inwestycją w zdrowie mieszkańców.

Zdrowy dom, zbudowany z drewna to lokata kapitału – nie tylko finansowa – ale przede wszystkim zdrowe środowisko życia na co dzień. W krajach, w których budownictwo z drewna jest szeroko rozpropagowane jego użytkownicy żyją nawet kilkanaście lat dłużej. Decydując się na dom z bali warto także zwrócić uwagę na szybkość jego budowy.

Przeciętna długość składania domu z bali wynosi od kilku dni do kilku miesięcy w zależności od projektu i zastosowanych w nim rozwiązań. Należy dodać tu jeszcze czas na wykonanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej.

Ponieważ dom drewniany nie wymaga innych prac murarskich pogoda i pora roku nie mają tu większego znaczenia. Dodatkowo na linii produkcyjnej belki są numerowane co znacznie przyspiesza proces jego realizacji.

W świecie budowlanych mitów

Jednym z powszechnie panujących mitów na temat domów wykonanych z drewna to to , że są one rzekomo łatwopalne. Proces impregnacji środkami ogniotrwałymi – stosowany podczas produkcji – ma za zadanie zabezpieczenie domu przed ewentualnym pożarem. Na to, co należy zwrócić uwagę to żeby nie zaprószyć ognia w domu bez względu na technologię, w której został on zbudowany.

Sprawą fundamentalną są sprawne i drożne systemy wentylacyjne, kominowe oraz odpowiednio i fachowo rozmieszczona i zabezpieczona instalacja elektryczna. Domy z bali to domy jednosezonowe – letniskowe. W artykule został już ten mit obalony. Obecne technologie budowlane jak również możliwość zastosowania dowolnego rodzaju ogrzewania powinny wykluczyć tego rodzaju wątpliwości.

Domy z bali mogą być budowane praktycznie wszędzie i nie musi to być jedynie teren górski. Przeszkodę może stanowić jedynie miejscowy plan zagospodarowania terenu.

Domy z bali drewnianych – ze względu na zastosowane do ich budowy technologie i materiały – są niewątpliwie jednymi z najbardziej ekologicznych domów jakie można sobie wyobrazić. Ich duża energooszczędność, szybkość budowy, niepowtarzalny klimat oraz zdrowy styl życia, który stwarzają może przemawiać za wyborem takiego właśnie domu.

Koszty mogą być nieco większe niż w przypadku tradycyjnych materiałów i technik budowlanych jednak zaoszczędzony czas i zdrowie są wartością ponad wszystkimi innymi. Warto zastanowić się nad wyborem zanim marzenia o własnym domu się urzeczywistnią.