Projekt domu – jak nie popełnić błędu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie wymagające nie tylko odpowiednich środków finansowych, ale również czasu i pomysłu na realizację. Wybierając projekt domu należy pamiętać, że wybór jest niezwykle istotny. Wybrany dom służyć będzie przez wiele lat. Zatem jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze projektu?

Wybór projektu domu

W artykule:


Zobacz również:


Metraż i liczba pomieszczeń

Dobry projekt powinien być dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Inwestorzy zapoznając się z ofertami firm projektowych, najczęściej zwracają uwagę na obecne trendy, estetykę i ogólny wygląd budynku.

Warto jest jednak wziąć pod uwagę ponadczasowy charakter budynku. Jest to istotny element jeżeli dom w przyszłości może trafić do sprzedaży. Klasyczne projekty są w tej sytuacji rozwiązaniem bezpieczniejszym.

Przy wyborze metrażu oraz liczby i rozkładu pomieszczeń należy wziąć pod uwagę ile osób na stałe będzie mieszkać w domu oraz w przyszłości planowane jest jej powiększenie.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak często będą podejmowani będą goście na noc (zwłaszcza jeżeli dom znajdować będzie się w większej odległości od najbliższej rodziny) oraz czy nie będzie potrzebne w przyszłości dodatkowe miejsce na kolejny samochód lub miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ogromny dom z dużą ilością pomieszczeń nie jest jednak rozwiązaniem dobrym na wszystko

Dom powinien zaspokajać nasze potrzeby, a jednocześnie być oszczędny i wygodny w codziennym użytkowaniu. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost popularności małych projektów domów do 100 m2, których budowa nie przekracza kwoty 150 – 200 tys. złotych. Może to świadczyć, iż inwestorzy coraz bardziej doceniają niższe koszty budowy i eksploatacji domu.

Ponadto w projekcie domu warto uwzględnić to, czy potrzebna jest piwnica oraz garaż.

Lokalizacja i wygląd zewnętrzny domu

Wiele wątpliwości pojawia się także podczas podejmowania decyzji czy wybrać dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym.

Projekt domu parterowego wymaga większej działki niż piętrowy, ale dom piętrowy jest bardziej kosztowny w realizacji.

Uniwersalnym rozwiązaniem często jest dom z poddaszem użytkowym. Oferuje on większe możliwości niż dom parterowy, ale jego budowa jest zazwyczaj tańsza niż domu piętrowego.

Formalności i uwarunkowania techniczne

Odpowiedni projekt musi być dopasowany do odgórnych wymagań wynikających z warunków zabudowy i układu działki. Nie każdy projekt będzie można zrealizować na pochyłym, pagórkowatym terenie, a projekt domu na wąską działkę będzie różnił się od tego przeznaczonego na ogromną powierzchnię.

Warunki zabudowy określają czasami nawet takie elementy jak maksymalna powierzchnia budynku czy ilości kondygnacji. Jeśli działka znajduje się w sąsiedztwie innych domów warto wybrać taki układ, by w pomieszczeniach w których spędza się najwięcej czasu nie było widoku na okna sąsiadów. Dobrze też, by najczęściej użytkowane pokoje były usytuowane od słonecznej, południowej strony.

Odpowiedni projekt to jednak nie tylko wybór liczby i rozkładu pomieszczeń, ale też określenie wyglądu zewnętrznego.

wygląd zewnętrzny domu

Styl domu powinien być wybrany w oparciu nie tylko o nasze preferencje, ale również dopasowany do lokalizacji i wyglądu sąsiednich budynków. Budowa domu w nowoczesnym stylu w otoczeniu klasycznych budynków będzie psuć estetykę otoczenia. Inspiracji w wyborze stylu naszego domu można szukać w okolicy działki lub na stronach internetowych

Z pewnością warto rozważyć budowę domu z bala. Wiele projektów może zostać zaadaptowanych do tej technologii budowy, a styl tego budownictwa pasuje do niemal każdego otocznia.

Domy z bala to nie tylko domy letnie i rekreacyjne, ale przede wszystkim energooszczędne i trwałe domy na wiele pokoleń.

Zobacz projekty domów z bala

Budżet

Jeśli projekt został wstępnie wybrany należy zorientować się jaki będzie koszt jego realizacji. Nie można jednak ograniczać się do kosztów podanych przez firmę projektową.

Zawsze mogą pojawić się jakieś nieoczekiwane wydatki, które należy uwzględnić. Jeśli oczekiwane wydatki są wyższe niż możliwości finansowe inwestora zawsze warto zasięgnąć porady architekta, który może podpowiedzieć jak ograniczyć koszty.

Dobrym rozwiązaniem na ograniczenie kosztów realizacji wybranego projektu jest wybór domu w technologii szkieletowej. Domy szkieletowe są zazwyczaj tańsze w budowie, a ich budowa trwa o wiele krócej w stosunku do konstrukcji tradycyjnej. Adaptacja projektu do technologii szkieletowej w zdecydowanej większości przypadków nie jest skomplikowana.

Na co jescze zwrócić uwagę?

Dom jest dla nas oazą i miejscem, gdzie spędzamy większość czasu. Warto być kreatywnym i nie ograniczać się do tego, co wypada, a co nie. Dom budujemy często tylko raz w życiu, więc trzeba spróbować spełnić w nim swoje nietypowe marzenia takie jak spiralne schody, osobny pokój do gier czy basen.

planowanie wnętrza

Przed przystąpieniem do wyboru projektu najlepiej przygotować listę swoich oczekiwań i funkcji, jakie ma spełniać dom. Na podstawie tych informacji o wiele łatwiej będzie dopasować projekt do rzeczywistości. Należy śmiało rozmawiać z architektem o swoich oczekiwaniach i jasno przedstawić pożądany efekt końcowy.

Wybierając projekt domu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność budynku. Idealnym domem będzie dom wygodny, oszczędny i atrakcyjny wizualnie.