Naturalne rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane na różnych płaszczyznach życia. Aspekt ekologiczny znalazł swoje miejsce także w architekturze, dlatego coraz częściej wykorzystywane są takie surowce jak drewno i kamień.

Budowa domu z bala wspaniale umożliwia stworzenie piękna bryły budynku przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych naturze. Przed podjęciem decyzji o budowie domu drewnianego, warto poznać lepiej właściwości oraz tego surowca.
Co warto wiedzieć o domach z bali?

Oprócz bardzo dużych możliwości projektowych, niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest również szybkość budowy. Cecha ta dotyczy zarówno domów z bali całorocznych jak również wersji letniskowych.
Technologia budowy stosowana przez naszą firmę umożliwia szybką realizację nawet bardziej skomplikowanych projektów, w włączając budynki podpiwniczone, piętrowe lub wyposażone w poddasze użytkowe.
Domy z bala cechuje również dobra izolacja termiczna. Oznacza to, iż zimą wnętrza świetnie utrzymują ciepło, latem natomiast zapewniają przyjemny chłód.
Rodzaje domów z bala
Do budowy domów z bala wykorzystywane są bale o przekroju prostokątnym oraz okrągłym. W przypadku bali prostokątnych, najcześciej stosowane grubości to 8 – 11cm. Średnica bali okrągłych, w zależności od wymagań projektowych wynosić może nawet do 23 cm. W obydwóch przypadkach, przed rozpoczęciem prac budowlanych, drewno jest odpowiednio impregnowane i zabezpieczane przed owadami, grzybami i ogniem.
Największe zalety domów z bali
Domy z bali wiążą się z wieloma niezaprzeczalnymi zaletami zarówno dotyczącymi kwestii wizualnych jak i użytkowych. Charakterystyczny wygląd tego rodzaju budynków sprawia, iż wspaniale prezentują się nie tylko w otoczeniu lasów, łąk i zieleni, ale również są atrakcyjnym urozmaiceniem wśród budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na przedmieściach.
Wygląd drewna
Bale drewniane to wspaniały materiał konstrukcyjny, który z powodzeniem wykorzystany może być zarówno do realizacji klasycznych jak i nowoczesnych inwestycji.Świetnie współgra on z popularnymi w ostatnim czasie, dużymi przeszkleniami, które stanowią jeden z charakterystycznych elementów nowoczesnej architektury.
Drewno nadaje wyjątkową atmosferę we wnętrzu, nadaje przytulny i naturalny nastrój. Przebywanie wewnątrz domu jest bardzo przyjemne i relaksujące. Dzięki wykorzystaniu światła naturalnego wygląd bali wykończonych matową farbą lub lakierem, będzie nieco różny w dzień i w nocy. Ściany wewnątrz mogą mieć kolor naturalnego drewna, który w dowolny sposób można rozjaśnić lub przyciemnić.
Wytrzymałość
Drewniane bale są bardzo wytrzymałe, stwarzając tym samym wiele możliwości konstrukcyjnych. Dodatkowo dobrze współgrają się w zestawieniu z innymi elementami konstrukcyjnymi, jak okna, drzwi czy pokrycie dachowe.
Ciekawą kwestią jest akustyka wewnątrz budynków z bali. Drewno bardzo dobrze izoluje i pochłaniania hałas, podnosząc komfort użytkowania pomieszczeń.
Drewniane kłody tworzą bardzo przyjemny mikroklimat. Oddychają, a także równoważą wilgoć. Właściwości te sprawiają, że w przypadku niektórych projektów, nie ma konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań w zakresie wentylacji.
Co jeszcze warto wiedzieć o domach z bali?
Domy z bali to świetna alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych. Oprócz szybkości budowy, wzrost zainteresowania tą technologią budowy związany jest również z czynnikami ekonomicznymi. Realizacja wielu projektów w technologii z bala jest znacznie atrakcyjniejsza cenowo w porównaniu z tradycyjnym budynkami.
Co ciekawe, jedną z cech drewna jest również neutralizacja szkodliwego promieniowania, emitowanego przez urządzenia elektroniczne i elektryczne. Przebywanie w domu drewniany w perspektywie czasu obniża poziom stresu, a w konsekwencji również ryzyko zachorowania na różne choroby układu krążenia.
Budowa domów z bala wiąże się również z wieloletnią tradycją. W większości miejsc w Polsce domy tego typu stanowią stosunkowo nowy trend, jednak w krajach europy północnej jest to technologia, wykorzystywana nieprzerwanie od setek lat.
O trwałości tego rodzaju budynków, świadczyć może najwyższy, drewniany hotel w Europie, który wykonany jest właśnie z bali. Ten znajdujący się we Włoszech, 28 metrów budynek odporny jest nie tylko na upływ czasu, ale również na pojawiające cie w tamtym regionie trzęsienia ziemi.
Drewno to idealny materiał budowlany, który ma naprawdę wiele zalet. Dlatego wzrost popularności zabudowań z bali jest jak najbardziej zrozumiały. Dom z bala to alternatywna dla domów murowanych, których budowa i wykończenie często jest droższa, bardziej czasochłonna i wiążę się z wieloma trudnościami.