Żywotność domu drewnianego

Budownictwo drewniane posiada wieloletnią radycję. W krajach takich jak Kanada, USA, Niemiecy, Austria, a także w krajach skandynawskich domy drewniane cieszą się wyjątkową popularnością. Ostatnie lata to zrost popularności domów drewnianych również w Polsce.

Dom drewniany zimą

Pomimo niewątpliwych walorów estetycznych i środowiskowych, wielu inwestorów waha się czy warto postawić na takie rozwiązanie. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim względów wytrzymałościowych. Czy zatem jest się czego obawiać? Jaka jest żywotność domu drewnianego?

Konstrukcje domów drewnianych

Do najczęściej wykorzystywanych systemów budowania domów drewnianych zalicza się:

  • konstrukcje szkieletowe (lekki szkielet drewniany, szkielet prefabrykowany, konstrukcje ryglowe),
  • konstrukcje z bali (konstrukcje wieńcowe, konstrukcje sumikowo-łątkowe).
  • Domy szkieletowe

Domy szkieletowe wykonywane są z drewna suszonego komorowo i czterokrotnie struganego, dzięki czemu można być pewnym stabilności konstrukcji. Ściany, stropy i dachy są poszyte specjalnymi materiałami (np. MFP), które gwarantują niezawodne właściwości wytrzymałościowe.

Aby zadbać o odpowiednią szczelność budynku konstrukcja szkieletowa zostaje wypełniona izolacją cieplną. Warto dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo zwiększyć energooszczędność domu poprzez wybranie odpowiedniego systemu elewacyjnego.

Istnieje wiele rozwiązań dotyczących pokryć dachowych w zależności od preferencji klienta. Można zastosować zarówno dachówkę, blachę, czy gonty.

Domy z bali

Domy z bali są chętnie wybieraną formą budownictwa drewnianego zarówno w zakresie całorocznych budynków mieszkalnych, jak i domów letniskowych.

Bale wykorzystywane są do stworzenia ścian zewnętrznych, ścianek działowych, niejednokrotnie stanowią także konstrukcje stropu i dachu. Należy w tym miejscu szczególnie podkreślić, że muszą one spełnić wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej.

Najbardziej popularne rodzaje ścian to ściany z bali grubych, które nie wymagają dodatkowego docieplenia oraz ściany z bali cienkich potrzebujące zastosowania odpowiednio dobranej dodatkowej izolacji cieplnej.

Jeśli chodzi o pokrycie dachowe podobnie jak w przypadku domów szkieletowych można je wybrać dowolnie.

Jaka jest żywotność domu drewnianego?

Wiele osób zastanawia się ile wytrzymuje dom drewniany, czy rzeczywiście jest to trwała konstrukcja i czy można postawić w naszych warunkach klimatycznych na tego typu rozwiązanie. Żeby odpowiedź sobie na te pytania wystarczy spojrzeć na stare drewniane kościoły, skanseny, domy góralskie, czy domy w Skandynawii.

Od pokoleń ludzie stawiali domy drewniane, ponieważ charakteryzuje je trwałość, a przy obecnej technologii i sposobach skutecznej konserwacji dzisiejsze domy drewniane stają się tak samo trwałe, jak i murowane.

Należy jednak pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem budowy skonsultować się z fachowcem i nie oszczędzać na najważniejszych elementach, gdy chcemy by dom służył nam długie lata. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na:

  • stosowane materiały konstrukcyjne,
  • wytrzymałość i pochodzenie drewna, a w tym dopytanie jaka jest wilgotność drewna i w jaki sposób było magazynowane (mokre drewno będzie gniło),
  • jaki układ warstw i łączników będzie stosowany,
  • wykorzystywane materiały impregnujące i rodzaje farby,
  • prowadzenie budowy w dobrych warunkach atmosferycznych, aby ograniczyć ryzyko zamoknięcia drewna.

Zarówno murowane domy, jak i domy drewniane wymagają odpowiedniej opieki. Zaleca się, aby w przypadku domów drewnianych przestrzegać harmonogramu konserwacji.

Dobrą praktyką jest coroczne sprawdzenie domu pod kątem ewentualnej wilgoci, pleśni, czy szkodników oraz zwrócenie uwagi czy nigdzie nie zacieka woda. Aby utrzymać estetyczny wygląd domu raz na jakiś czas warto odświeżyć farbę i impregnację.

Na częstość konserwacji budynku drewnianego mogą wpływać warunki atmosferyczne, dlatego też zaleca się, aby wybrać działkę, która jest w jak najmniejszym stopniu narażona na działanie żywiołów.

Domy drewniane – czy warto?

Istnieje wiele korzyści wynikających z budowy domu z drewna.

Przede wszystkim należy podkreślić niewątpliwe walory środowiskowe. Drewno jest bowiem materiałem, który posiada zdolność do samoregulacji wilgoci i tworzy naturalne środowisko wewnątrz budynku przekładające się na korzyści zdrowotne i długość życia.

Ponadto domy drewniane są dużo szybsze w budowie, aniżeli domy murowane. Budowa domu ze szkieletu prefabrykowanego może trwać nawet kilka dni, a pozostałych domów drewnianych w zależności od wybranej technologii od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Kolejnym atutem jest znakomita ochrona cieplna. Dzięki stosowaniu folii paraizolacyjnej dom zapewnia wysoką izolacyjność i niższe koszty wydatków eksploatacyjnych w miesiącach zimowych.

Z kolei dzięki prostej konstrukcji można uzyskać łatwą możliwość rozbudowy, przebudowy i modernizacji budynku.

Nie można też zapomnieć, że koszty w przypadku budowy domu drewnianego są znacznie niższe aniżeli w przypadku domu murowanego.

Dobrze wykonany dom drewniany nie ma prawa skrzypieć, gnić, nie jest to dom zimny jak często błędnie ludzie zakładają oraz jest to konstrukcja stabilna i wytrzymała, a zastosowanie odpowiednich materiałów wpływa również na jego ognioodporność.

Domy drewniane są coraz bardziej popularną konstrukcją budowlaną ze względu na liczne korzyści w stosunku do domów murowanych. Z pewnością są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, która ma pozytywny wpływ zarówno na środowisko, jak i zdrowie.