CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Izolacja i ocieplenie w domach z bala

Dom wykonany w bali staje się w Polsce co raz bardziej popularny. Jednak wciąż spotkać można się z opinią, że dom z bala przeznaczony jest wyłącznie do użytku w miesiącach letnich.

Warto zaznaczyć, że nie ma powodu by tak myśleć. Ocieplenie domu murowanego jest wręcz niezbędne i ma na celu ograniczenie kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej.

Dobra izolacja pełni rolę bariery – w czasie zimy dla niskich temperatur, natomiast w czasie lata dla upałów. Dlaczego jednak tak ważne jest prawidłowe ocieplenie domu wykonanego z drewna, który jak wiadomo jest naturalną barierą izolacyjną?

Grubości bali, a termoizolacja

Drewno cechuje doskonała zdolność termoizolacyjna, a dodatkowo potrafi świetnie regulować poziom wilgotności znajdującej się w powietrzu. Warto również wspomnieć, że drewno wydziela naturalne olejki eteryczne, które wykazują działanie prozdrowotne, a także eliminują problem osiadania kurzu.

Jeśli planowany jest domek całoroczny, warto skupić się na wybraniu odpowiedniej grubości bali, która im grubsza, tym posiada większe zdolności izolacji termicznej. Dla przykładu dom z bali o średnicy 70 mm zatrzymuje ciepło lepiej niż dom z bali o średnicy 44 mm ze względu na zwiększoną gęstość drewna

Okna i drzwi w domu z bala

Niezbędnym elementem na jaki koniecznie należy spojrzeć w trakcie budowy domu z bala jest montaż odpowiednich okien i drzwi. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza jeżeli w projekcie uwzględnione zostały modne ostatnio duże przeszklenia. Już na etapie projektu domu należy przemyśleć ile okien i jakiej wielkości powinno się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach.

Wielkość okien znajdujących w pomieszczeniach pokojowych regulowane jest przez prawo – musi to być co najmniej ⅛ powierzchni podłóg. Z kolei okna znajdujące się w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym, garażu czy łazienkach zależy wyłącznie od wyborów klienta.

Szacuje się, że przez okna ucieka średnio od 25% nawet do 40% ciepła. W celu maksymalnego ograniczenia tego zjawiska, warto montować okna, które wyróżniają się wysokim poziomem termoizolacyjnym. Wybierając okna należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepłą Uw (dla całego okna). Im niższy współczynnik tym okno jest bardziej energooszczędne.

Warto decydować się na okna ze współczynnikiem niższym od standardowego, który wynosi 1,6 W/(m2xK).

Do wyboru są okna z PCV oraz drewniane. W przypadku stolarki najistotniejszy jest dobór materiału, z którego tworzone jest okno. Drewno powinno być klejone co najmniej na trzy warstwy. Najczęściej wykorzystuje się sosnę, świerk raz modrzew. Grubość ramy w standardowej wersji wynosi około 7 cm, natomiast w przypadku okien energooszczędnych nawet 9 cm.

Z kolei jeśli chodzi o drzwi, ich konstrukcja powinna zapewniać zarówno trwałość jak i szczelność. Warto inwestować w długoletnie rozwiązania, jakim są drzwi wykonane z drewna dębowego lub modrzewiowego.

Jednak to o czym nie można zapomnieć to fakt, że nawet w przypadku zastosowania grubszych bali i odpowiedniej stolarki okienno drzwiowej, do 70% ciepła może być utracone poprzez dach oraz podłogę.

Izolacja podłogi i dachu – dlaczego jest taka ważna?

Zapewnienie odpowiedniej izolacji pod deskami podłogowymi oraz izolacja dachu mają decydujące znaczenie dla energooszczędności domu – warto zwrócić uwagę na proponowane przez wykonawcę rozwiązania, co pomoże w doborze najbardziej odpowiedniej konstrukcji ocieplenia.

Największa utrata ciepła odbywa się poprzez dach. Dzieje się tak dlatego, ze ciepłe powietrze unosi się ku górze, dlatego tak istotne jest zastosowanie odpowiednio wybranych rozwiązań izolacyjnych.

Izolacja podłogi

W przypadku izolacji podłóg doskonałym pomysłem jest zastosowanie profesjonalnych płyt izolacyjnych o grubości 25 mm lub 50 mm, które dodatkowo są pokryte folią. Nie bez znaczenia jest odpowiednie umiejscowienie i montaż desek na podłodze, które im ściślej są ułożone, tym wykazują większe właściwości izolacyjne.

Płyty izolacyjne powinny być układane ścisłe w taki sposób, aby tworzyły jedną szczelną warstwę. Płyty przykręcane są do podłogi za pomocą cienkich wkrętów montażowych z podkładką. Połączenia między płytami powinny być oklejone specjalną taśmą wzmacniającą.

Izolacja dachu

Paraizolacja w postaci folii układana jest od wewnętrznej strony ocieplenia. W zależności od stopnia skomplikowania więźby dachowej można folię układać na dwa sposoby: prostopadle lub równolegle do krokwi, jednocześnie pamiętając, że jednym z najważniejszych warunków działania folii paraizolacyjnej jest jej szczelne ułożenie.

Szczelność jest istotna ze względu na duże zdolności penetracyjne pary wodnej. Folię przybija się przy pomocy zszywek, a miejsca przybicia należy zakleić specjalną taśmą samoprzylepną.

Do wyboru są trzy podstawowe warianty:

– folie paroizolacyjne z polietylenu PE
– aktywne folie paroizolacyjne
– folie paroizolacyjne z warstwą refleksyjną

Membrana dachowa stanowi element składający się z trzech warstw: funkcyjnej (jednostronnie przepuszczająca cząsteczki pary wodnej) oraz dwóch warstw zewnętrznych, które chronią warstwę funkcyjną przed uszkodzeniami. Membrana zapobiega przedostaniu się wilgoci z zewnątrz, oraz przeciwdziała przedostaniu się wody do ocieplenia właściwego.

Płyty izolacyjne do ocieplenia nakrokwiowego są bardzo skutecznym sposobem do ocieplania dachu, jednak sprawdzą się wyłącznie przy dachach prostych, bez załamań czy owalnych wykończeń.

Zazwyczaj mają wymiary 2,5×1,25 m, a ich łączenie odbywa się za pomocą specjalnych wypustów. Wykonane w formie twardej pianki poliuretanowej, co ułatwia ich montaż.

Domy z bali

Domy z bali to nie tylko piękny design, ale przede wszystkim wysoki komfort codziennego użytkowania. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszamy do wybranej formy kontaktu.