CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Kiedy planujesz dom marzeń

Własny dom to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. To inwestycja w przyszłość, która w dużej mierze determinuje przyszły komfort codziennego życia. Jaki powinien być dom marzeń?

Możliwości projektowe są dziś niemalże nieograniczone. Jakość i różnorodność dostępnych materiałów jest wręcz nieograniczona. Drewno w ostatnich latach cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jest to niejako powrót do korzeni budownictwa.

Dom marzeń – Inwestycja w przyszłość

Domy wykonane z bala to nie tylko coraz silniejszy trend ostatnich lat, ale również bardzo dobra inwestycja.

Niewątpliwą zaletą tego materiału jest zdolność do regulacji wilgotności powietrza wewnątrz oraz kumulowanie ciepła. Bale, stanowiące konstrukcję budynku, działają po części jak naturalna klimatyzacja, która pozwala zachować chłód latem i ciepło zimą.

Drewniane bale wykazują pięciokrotnie lepsze właściwości termoizolacyjne niż cegła lub beton.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż drewno tworzy naturalny mikroklimat wewnątrz domu, który z kolei jest niekorzystny dla bakterii i grzybów.

Postaw na energooszczędność

Mając w perspektywie rosnące ceny energii, możliwość tańszego (i szybszego) ogrzewania pomieszczeń stanowić powinna jedno z podstawowych kryteriów wymarzonego domu.

Energooszczędne rozwiązania w zakresie budownictwa mieszkaniowego mogą obniżyć koszty stałe nawet o 20-30%.

Domy z drewnianych bali wykazują się dużą energooszczędnością. Dzięki właściwościom izolacyjnym drewna ochładzanie lub ocieplane jest tylko powietrze wewnątrz, a ściany nie kumulują ciepła lub zimna z zewnątrz.

Powierzchnia mieszkalna

Dom to często inwestycja na całe życie, dlatego warto dokładnie zaplanować jego powierzchnię. Warto w tym przypadku skorzystać z usług i doświadczenia profesjonalnego architekta. Pamietajmy, iż idealny dom jest nie tylko piękny, ale również

Powierzchnia domu powinna zapewniać odpowiedni poziom prywatności wszystkim domownikom. Na etapie planowania warto wziąć pod uwagę nie tylko obecną liczbę domowników, ale również ewentualne pojawienie się nowych członków rodziny.

Planując powierzchnię przyszłego domu, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • liczba domowników
  • liczba pomieszczeń
  • koncepcja pomieszczeń wspólnych (dla wszystkich domowników)
  • wykorzystanie powierzchni w kontekście sprzątania
  • hobby i pasje domowników (zarówno odpowiednia ilość miejsca jak i elementy wystroju)
  • pomieszczenia gospodarcze lub ewentualne schowki
  • ewentualne organizowanie spotkań rodzinnych lub towarzyskich

Środowisko

Produkcja domu z drewna to proces przyjazny dla środowiska. Drewno to także zdrowy materiał dla domownika. Materiał ten nie absorbuje ani nie wydziela żadnych szkodliwych substancji ano oparów.

Dużo lżejsza konstrukcja (w porównaniu do domów murowanych) sprawia, że zmniejsza się zakres objętościowy oraz koszty fundamentów. Innym ważnym aspektem jest mniejsze ryzyko zapadania się budynku po latach.

Mity

Jednym z podstawowych mitów o domach z drewna jest ich łatwopalność. Drewno konstrukcyjne jak i bale drewniane poddawane są odpowiedniej obróbce cieplnej i chemicznej. Kolejnym procesem jest wygładzanie i konserwacja.

Przeprowadzenie wskazanych procesów sprawia, iż ryzyko powstania pożaru w domach drewnianych jest na takim samym poziomie jak w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Niekiedy spotkać można również nieprawdziwe opinie, mówiące o tym iż domy w konstrukcji drewnianej wykorzystywane mogą być jedynie w formie rekreacyjnej lub jako domy letnie. Nic bardziej mylnego. O możliwości całorocznego wykorzystania budynku decyduje przede wszystkim kwestia ogrzewania oraz izolacji budynku.

Należy pamiętać, iż dom drewniany to przede wszystkim materiał konstrukcyjny. Na płaszczyźnie izolacji ścian i dachu, stosowane są takie same rozwiązania jak w przypadku budownictwa murowanego.