O fundamentach słów kilka
Dobry dom to taki, do którego będzie chciało się wracać całej rodzinie. Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie domami wykonanymi z drewna jest coraz większe. Rośnie popularność nie tylko domów letniskowych, ale również całorocznych. Domy z bala, na tle pozostałych typów domów, z pewnością wyróżnia specyficzny, niepowtarzalny klimat.
Minimalne ryzyko osiadania budynku
Domy drewniane to nie tylko konstrukcja szkieletowa ale również domy z bala (okrągłego i prostokątnego). To budynki bardzo wytrzymałe, których proces osiadania na przestrzeni lat, jest naprawdę ledwo dostrzegalny. Warunkiem jest dobrej jakośći drewno konstrukcyjne oraz solidne fundamenty.
Wilgotność drewna
Wilgotność drewna poniżej 19% pozwala na jego wykorzystanie jako budulca. Bale wykonane z takiego drewna nie są narażone na późniejsze kurczenie i pęknięcia, dzięki czemu stabilność budynku nie jest w żaden sposób zagrożona.
Aby zminimalizować ryzyko wewnętrznych naprężeń (w związku z pękaniem włókien podłużnych w drewnie), w dolnej części bali wykonuje się specjalne kontrolowane nacięcia.
Rola fundamentów
Niezależnie od technologii, fundamenty każdego domu powinny przenosić jego obciążenie na podłoże w sposób dokładnie przemyślany.
W porównaniu z budownictwem tradycyjnym, konstrukcje domów drewnianych są dość lekkie, co z kolei przekłada się na to, że same fundamenty nie muszą spełniać aż tak rygorystycznych norm wytrzymałościowych, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych.
Wiadomo jednak, że w każdym przypadku trwałość fundamentów musi być wartością kluczową, dlatego analizując bezpieczeństwo naszych domów, już na tym etapie analizujemy wiele różnorakich czynników.
Fundamenty w domach z bali
Jakie więc rodzaje fundamentów praktykowane są dla domów wykonanych z bali? Otóż w tym przypadku wykorzystuje się specjalne fundamentowe płyty, fundamenty wykonane z bloczków lub żelbetonu albo fundamenty drewniane (oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz działaniem mikroorganizmów).
Rodzaj zastosowanego materiału zależy w tym przypadku zarówno od rodzaju gruntu, charakterystyki danego terenu, jak i jego ukształtowania. Najbardziej pożądane pozostają oczywiście stabilne tereny płaskie.
W przypadku terenów bardzo nierównych, należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia późniejszej deformacji terenu, a więc osuwania się gruntu (najtrudniejsze do okiełznania pozostają oczywiście tereny górzyste). Pod uwagę brane są również takie aspekty, jak podmokłość terenu czy tendencja do jego zalewania.
Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o konieczności usadzenia fundamentów na odpowiedniej głębokości. Biorąc pod uwagę zmienność warunków pogodowych, w tym możliwość wystąpienia temperatur mocno ujemnych, podstawa naszej podbudowy układana jest zawsze poniżej głębokości przemarzania gruntu (różnego rodzaju wyprężenia w związku z przemarznięciem, mogłyby bowiem doprowadzić do jej niepożądanego przesunięcia).
Co jeszcze stoi za wyborem takiego a nie innego rodzaju fundamentu? Zdecydowanie znaczenie ma wielkość domu oraz budżet jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nie warto oszczędzać. Nic nie zwalnia nas z obowiązku wybierania na tym etapie dokładnie takich materiałów, jakie przewidział architekt – pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie zmieniać rodzaju fundamentu ujętego w projekcie!
Kontekst ekonomiczno – ekologiczny
Jak przekonują użytkownicy domów z bala, tego typy inwestycje to znaczące korzyści o charakterze finansowym, a przy okazji wspierające również aspekty ekologiczne. Koszty wybudowania domu drewnianego są nieporównywalnie niższe niż ma to miejsce w przypadku domów z cegieł.
Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny natomiast, pamiętajmy, że drewno jest materiałem odnawialnym a podczas budowy domu z wykorzystaniem tego surowca, powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń dla naszego środowiska naturalnego niż w przypadku tradycyjnej budowy.
Aspekt finansowo – ekologiczny, przejawia się też w codziennym użytkowaniu domów z drewna. Właściwości termoizolacyjne tego materiału w połączeniu z precyzją wykonania domu, zapewniają bardzo dobrą ochronę przed utratą ciepła w porze jesienno – zimowej, przez co koszty związane z ogrzewaniem są dużo niższe, aniżeli w przypadku konstrukcji z cegieł.
W domach drewnianych w konstrukcji szielketowej, ocieplenie ścian wykonywane jest w bardzo podobny sposób jak w przpadku budownictwa tradycyjnego.
W porze letniej natomiast, mimo częstych upałów, wnętrza domów z baldużej pozostają chłodne.
Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu powierzchni drewna, tego typu domy charakteryzują się odpowiednią odpornością na działanie wilgoci. Wbrew pozorom, w czasie deszczowej pogody, pozostają więc w swych wnętrzach naprawdę przyjemnie suche.
Oprócz klasycznych drewnianych domów z bala, nasza firma wykonuje również domy w konstrukcji szkieletowej. Zależnie od potrzeb, realizowane przez nas domy, mogą zostać oddane do użytku zarówno w stanie surowym, otwartym, jak i zamkniętym wprost pod klucz.