CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Pierwszy dom – o czym pamiętać?

Pierwszy dom, to ogromny krok w życiu i ogromna inwestycja zarazem. Zarówno zakup na rynku wtórnym, jak i budowa to często czasochłonny i kosztowny proces. Dlatego też, odpowiednie przygotowanie i skrupulatne działania, pozwolą uniknąć stresu i dodatkowych kosztów.

Budowa domu – ogromna inwestycja czasu i pieniędzy

Budowa domu to nie tylko koszty materialne, ale również poświęcenie czasu i konieczność podejmowania wielu decyzji.

Proces budowy często wymaga dokształcania się, szperania w internecie czy godzin poświęconych na dyskusjach z fachowcami.

Wyboru projektu, materiałów budowlanych czy firmy wykonawczej dokonać należy po wnikliwym researchu i porównaniu. Etapy budowania potrafią być na tyle skomplikowane i trwać tak długo, że warto wiedzieć wcześniej, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz również: Projekt domu – jak nie popełnić błędu?

Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu najczęściej jest finansowana przez zaciągnięty kredyt, należy jednak pamiętać, że banki stawiają wymogi przed podmiotami, które decydują się na tak duże zobowiązania finansowe.

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez własnych oszczędności jest obecnie niemożliwe. Wymagalny zwykle 20% wkład własny jest częstym problem dla przyszłych kredytobiorców. Stawki mogą się jednak wahać, w zależności od banku. Warto zatem porównywać oferty banków.

Wkład własny na poziomie 20% oznacza, iż ubiegając się o kredyt w wysokości 250 tysięcy złotych, musimy zaangażować w budowę własne środki w wysokości minimum 50 tys.

Wymóg 10% wkładu własnego stawiają takie banki, jak: Alior, Millennium, mBank, Credit Agricole czy Santander. Warunek 20% narzucają: PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski czy BNP Paribas.

Budowa domu – koszty poboczne

Oprócz oczywistych kosztów związanych z budową domu, należy wziąć pod uwagę również koszty “procesowe” jak np. cena projektu budowlanego. Ceny projektów budowlanych mogą być bardzo różne.

Skarbowa opłata za zatwierdzenie projektu budowlanego wynosi 47 zł. Inne koszty dodatkowe to:

– opłata skarbowa za zatwierdzenie projektu budowlanego
– przygotowanie mapy celów projektowych
– ekspertyza
– wypis z planu zagospodarowania przestrzennego
– wydanie warunków zabudowy
– wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu
– mapa ewidencyjna oraz zasadnicza

Nie wolno zapominać o kosztach jakie uiścimy przed notariuszem, czyli taksy notarialnej, na której wysokość bezpośrednio wpływa cena przedmiotu kupna-sprzedaży i podatku od czynności cywilnoprawnych opiewających na 2%.

Budowanie domu – Technologia wykonania

Technika zależy od osobistych decyzji. Warto jednak podkreślić, co jest aktualnie popularne. Szybkim rozwiązaniem i niezwykle wygodnym są domy z bali, a także domy wykonywane w technologii szkieletowej. Domy z drewna posiadają również jego właściwości – kumulują ciepło i regulują wilgotność.

Zobacz również: Wybierz dom drewniany

Drewno wyróżnia się pięciokrotnie wyższą zdolnością do termoizolacji niż na przykład cegła czy beton. Klimat w domu dzięki nim jest korzystny dla mieszkańców, jednocześnie zapobiega tworzeniu się grzybów lub pleśni.

Nowoczesne domy to już nie tylko domki letniskowe, a całoroczne w pełni funkcjonalne domy. Co więcej, czas ich budowy jest wyjątkowo szybki. Przytulne wnętrze i ciepły klimat drewna to stanowią ich dodatkowy walor.

Budowa domu – działka

Wybierając działkę pod budowę domu jednorodzinnego kierujemy się zazwyczaj lokalizacją.

Wartość działki wynika z kilku czynników:

– wielkość działki
– odległość od dużego miasta
– sąsiedztwo lasu, jeziora, rzeki
– widoki wokół działki
– gęstość i warunki zabudowy

Kupując działkę, najważniejszym aspektyem na którym trzeba się skupić powinien być stan prawny nieruchomości.

Sprawdzić należy czy:

– działka nie jest obciążona współwłasnością lub służebnością
– czy działka ma dostęp do publicznej drogi

Jedynym godnym zaufania źródłem informacji w tym zakresie jest księga wieczysta. Szczególną uwagę powinniśmy skupić na Dziale II, tam określeni zostali właściciele i współwłaściciele nieruchomości.

Dział III jest zarezerwowany dla ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipoteki, czyli użytkowanie lub wszelkiego rodzaju służebności. Natomiast w Dziale IV uwzględnia się czy nieruchomość jest obciążona hipoteką.

Istotne jest też prawne przeznaczenie gruntu określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nieruchomość jest gruntem rolnym to, by działka mogła być działką budowlaną, musi przejść procedurę odrolnienia.

Ponadto należy zwrócić uwagę na uzbrojenie działki w media. W tym celu musimy dotrzeć do mapy zasadniczej nieruchomości, na której określone są zarówno te podziemne, jak i widoczne na powierzchni. Zapoznając się z dokomentem możemy być pewni, że nie nabyliśmy działki, w której granicach biegnie np. kolektor gazowy.

W trakcie budowania domu trzeba być czujnym i stale aktualizować swoją wiedzę i nowinki na rynku budowlanym. Zarówno wystrój domu, jak i praktyczne aspekty powinny być skrupulatnie przeanalizowane, to pozwoli zaoszczędzić pieniądze i szerze cieszyć się swoimi czterema ścianami.