CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Podłoga drewniana – idealne uzupełnienie domu z bala

Budowa i kwestie wykończeniowe własnego domu pochłaniają nie tylko nakłady pieniężne, ale wymagają podejmowania skrupulatnych decyzji. Specyficzny klimat, a także charakter, jakie posiadają drewniane wnętrza sprawia, że pomieszczenia domu drewnianego są znacznie bardziej przyjemne i ciepłe niż w przypadku klasycznych murowanych obiektów.

Wiele jednak zależy od wykończenia, a także materiałów, jakie wykorzystamy do wykończenia mieszkania.

Podłogi drewniane – Czy i dlaczego warto zainwestować w drewniane wykończenie? Oto kilka powodów, które uargumentują poprawność wyboru drewnianych podłóg.

Inwestycja na lata

Budując dom, chcemy, aby służył i wyglądał dobrze przez długie lata. Dlatego warto wybierać wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Drewniane podłogi wytrzymują znacznie dłużej niż ich odpowiedniki w postaci paneli.

Inwestując w drewno na podłogi, zyskujemy nie tylko wytrzymałość, ale także niepowtarzalny wygląd. Drewno wraz z upływem lat starzeje się, jednak nie wpływa to negatywnie ani na postrzeganie go w kwestiach wizerunkowych, ani nie przestaje spełniać swojego zadania.

Wybierając podłogi wykonane z drewna, mamy pewność, że wartość nieruchomości znacząco wzrośnie.

Nawet po kilku czy kilkunastu latach, mamy możliwość odświeżenia już ułożonych podłóg i cieszenia się na nowo z ich wyglądu.

Dlaczego właściwie drewno?

Drewno od lat jest materiałem wykorzystywanym do budowy i prac wykończeniowych. Chociaż w pewnym momencie zdecydowano się na zastąpienie go cegłą czy pustakami, w budownictwie mieszkaniowym wciąż powstają nowe domy drewniane.

Zobacz również: Budownictwo drewniane – inwestycja na przyszłość

Ze względu na bardzo dobrą przewodność cieplną, stosując odpowiednią grubość bali, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej warstwy ocieplenia. Podobnie jest w przypadku podłóg.

Drewno, ze względu na swoją fakturę, oraz swoiste ciepło, jest znacznie przyjemniejsze dla bosej stopy niż płytki czy panele podłogowe. Wymaga ono co prawda specjalnej obróbki, a także zabezpieczenia w postaci warstwy oleju czy lakieru, jednak po takim zabiegu, może być eksploatowane przez wiele lat.

Podłoga drewniana wymaga większego nakładu pracy, aniżeli jej odpowiedniki, natomiast jako jedyna daje możliwość odnowienia.

Podłogi drewniane w całym domu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na drewniane podłogi w całym domu. Do niedawna uważało się, że ze względów podwyższonej wilgoci w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, lepiej zastąpić podłogę – płytkami.

Dostępność na rynku specjalnych preparatów, które pozwolą zabezpieczyć drewno przed wilgocią, a co za tym idzie pęcznieniem czy pękaniem, pozwala na wyłożenie drewnem nawet ścian prysznica. Decydując się na podłogi drewniane w domu, warto postawić na te wykonane z gatunków drewna, które charakteryzują się wysoką twardością, a więc dąb, jesion czy buk.

Podłogi wykonane z olszy, sosny czy świerku charakteryzują się mniejszą twardością, przez co mogą w nich powstawać różnego rodzaju wgniecenia, spowodowane upuszczeniem przedmiotu na ziemię, czy chodzeniem po drewnie w szpilkach.

Kolor dopasowany do preferencji

Kiedy zależy nam na naturalności, warto podczas wyboru drewna zwrócić uwagę na jego rzeczywiste wybarwienie.

Dzięki temu podłogi w domu mogą być zarówno w ciemniejszych, jak i jaśniejszych odcieniach. Naturalny wygląd warto podkreślić specjalnymi olejami, co pozwoli na wydobycie głębi z drewna.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy podłogi w określonej barwie, wybierając drewno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować naturalną barwę do wymagań. Dodatkowo specjalne bejce koloryzujące pozwalają na zabarwienie powierzchni desek na dowolny kolor.

Ciemne podłogi świetnie pasują do eleganckich wnętrz. Warto jednak pamiętać, że jest je znacznie trudniej utrzymać w czystości aniżeli ich jaśniejsze odpowiedniki, ze względu na dużą widoczność kurzu na powierzchni podłogi.

Inną propozycją mogą być bardzo popularne w ostatnich latach jasne, bielone, a także podłogi w chłodnych odcieniach. Wpisują się one idealnie w skandynawski styl mieszkań, który często wybierany jest właśnie w domach drewnianych, zarówno tych wykonanych z bali, jak i tych tworzonych metodą szkieletową.

Ponadczasowy wygląd i charakter

Podłogi drewniane jeszcze kilkadziesiąt lat temu były standardem w każdym domu. Wraz z pojawianiem się nowych elementów wykończeniowych, drewno zastępowane zostawało przez glazurę czy panele.

Od kilku lat można zauważyć powrót do ekologicznych rozwiązań, które opierają się na drewnie.

Podłogi wykonywane zarówno z deski, jak i parkiet drewniany wraca do łask i układany jest nie tylko w drewnianych domach, ale także w mieszkaniach, w których panuje nowoczesny styl. Nie da się ukryć, że drewno nadaje swoistego charakteru w pomieszczeniu, w którym zostało zastosowane.

Połączenie z drewnianą konstrukcją sprawia, że dom staje się przytulniejszy, a wnętrza znacznie cieplejsze.

Charakter wnętrza domu, mocno uzależniony jest od wyborów, jakie dokonywane są na etapie jego wykończenia. Kluczową rolę odgrywają podłogi, które w odróżnieniu od ścian, mogą służyć właścicielowi przez wiele lat, nie wymagając przy tym odświeżania.

Inwestycja w drewniane podłogi w domu pozwala na jak najdłuższe cieszenie się z wyglądu mieszkania, a także uzyskanie ponadczasowego wyglądu.

Drewno doskonale wpasowuje się zarówno w styl nowoczesny, jak i klasyczny czy glamour.