CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Styl rustykalny i dom z bala – połączenie idealne

Ostatnie lata to wielki powrót natury w aranżacji wnętrz, czyli nic innego jak styl rustykalny. Kojarzy się on głównie z wystrojem pięknej drewnianej chatki.

Styl rustykalny popularny jest nie tylko w domach weselnych czy restauracjach, to także idealne rozwiązanie dla domów drewnianych z bali, które świetnie łączą się rustykalnym wystrojem wnętrz.


W artykule

– Czym jest styl rustykalny?
– Styl rustykalny – jakie kolory, meble i dodatki?
– Salon w stylu rustykalnym
– Kuchnia w stylu rustykalnym
– Jadalnia w stylu rustykalnym
– Przede wszystkim drewno


Zobacz również

– Dom w stylu skandynawskim
– Kolory w domu z bala


To właśnie taki styl królował w starych wiejskich domach poprzednich pokoleń, gdzie występowało bogactwo naturalnych materiałów, drewnianych mebli i serwetek z koronek.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny jest idealną opcją dla osób, które żyją w zgodzie z naturą, dla których ważne jest otoczenie przyrody, bliskość rodziny i ciepło domowego ogniska. Takie wnętrza kojarzą się z wiejskim domem pośród łąk i lasów, a wnętrza wypełnione są świeżo zebranymi kwiatami oraz zapachem ciasta drożdżowego.

Wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym to przytulne pomieszczenia o wyjątkowo prostym wystroju, wypełnione drewnianymi meblami.

W takich miejscach brak jest plastiku i innych tworzyw sztucznych, a bardzo często do wystroju wykorzystywane są odnawiane stare meble, które w ten sposób zyskują drugie życie, co niewątpliwie czyni styl rustykalny, niesamowicie ekologicznym rozwiązaniem.

Styl rustykalny – jakie kolory, meble i dodatki?

Rustykalne aranżacje to przede wszystkim prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. We wnętrzach królują ciepłe kolory takie jak: biel, beż oraz brąz i stare, solidnie wykonane meble charakteryzujące się prostotą bez zbędnych faktur i wzorów.

Oczywiście nie oznacza to, że w takich wnętrzach nie może zostać zamontowany nowoczesny sprzęt AGD. Bardzo często można kupić go w wersjach idealnie pasujących do stylistyki wnętrz, utrzymane w starodawnym stylu.

Materiałem dominującym we wnętrzach rustykalnych jest drewno, które pokrywa podłogi oraz z którego wykonane są meble.

Idealnie sprawdzają się tu domy wykonane z bali, gdzie ściany pomieszczeń oraz sufity pokryte są w całości belami drewna. Posiadają one naturalną barwę i nie mają idealnej struktury. Wszystkie sęki czy nierówności drzewa nadają niesamowicie piękny charakter wnętrzom.

Do wnętrz rustykalnych wykorzystuje się również kamień, a także elementy żeliwne, miedziane i ceramiczne.

Wśród dodatków świetnie sprawdzają się bawełniane, lniane czy wełniane tkaniny. Idealnym dopełnieniem jest także rękodzieło, czyli haftowane lub szydełkowane obrusy czy serwety. Do wystroju wnętrz można wykorzystać dostępne starocie jak: wiklinowy kosz, emaliowany garnek czy drewnianą skrzynię, które stworzą niesamowicie efektowne aranżacje.

Salon w stylu rustykalnym

Salon to miejsce odpoczynku i wyciszenia dlatego wnętrza powinny być ciepłe i przytulne, a także dawać wrażenie oazy spokoju.

Surowe piękno drewnianych bali i innych naturalnych materiałów w aranżacji rustykalnej sprawi, że pomieszczenie stanie się eleganckie i przytulne. Warto wyposażyć salon w meble z litego drewna, a na stoliku w kącie ustawić starą maszynę do szycia. Oczywiście stół powinien być przykryty lnianym obrusem bądź serwetą robioną na szydełku.

Idealnym dopełnieniem będzie bukiet polnych kwiatów wstawiony do ceramicznego wazonu.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia zaaranżowana w stylu rustykalnym powinna być urządzona meblami drewnianymi. Do tego idealnie pasuje blat wykonany z kamienia bądź drewna. Szafki wiszące świetnie sprawdzą się w formie witryn. Na otwartych półkach można wyeksponować ceramiczne naczynia, a pod półkami zawiesić na haczykach ceramiczne kubeczki.

Doniczki z ziołami, ustawione na blatach czy parapetach bądź suszone nad kuchenną wyspą, świetnie oddają styl rustykalny całego domu. Warto wyposażyć kuchnię w emaliowane garnki, a przyprawy, warzywa i owoce trzymać w wiklinowych koszyczkach.

Jadalnia w stylu rustykalnym

Oczywiście niezmiennie w jadalni powinno królować drewno. Świetną aranżację tworzą w rustykalnej jadalni ława i ławki wyłożone miękkim futrem oraz lniany obrus czy ręcznie robiona serweta.

Zastawę stołową warto przechowywać w komodzie w starym stylu.

Do tego ceramiczne naczynia oraz polne kwiaty w wazonie. Warto wyposażyć jadalnie w krzesła drewniane, gdzie każde wykonane jest w innym stylu oraz w długie, lniane zasłony.

Przede wszystkim drewno

Styl rustykalny to przede wszystkim drewno dlatego idealnie pasuje do domów wykonanych z bali. Pozwala to być bliżej natury, a taki właśnie jest styl rustykalny i wykonane w jego stylu przytulne domy z bali.

Duża ilość drewna we wnętrzu tworzy niepowtarzalny klimat i emanuje niezwykłym ciepłem. Domy z bali są idealną propozycją dla miłośników natury i prostoty oraz urzekną wszystkich fanów stylu rustykalnego.